Przekazanie symbolicznego aktu własności Megrez Szpitala Wojewódzkiego / fot. Tychy24.net

Tychy przejęły Megrez Szpital Wojewódzki. Prezydent Tychów podpisał dzisiaj umowę przejęcia udziałów w Megrez Szpitalu Wojewódzkim. Miasto kupiło ponad 50 procent udziałów od Urzędu Marszałkowskiego za kwotę 8,3 mln zł. W sumie ma teraz ponad 97 procent udziałów. Tychy również za ponad 19 mln zł kupiły nieruchomości należące do szpitala. Planowane są inwestycje i darmowy parking. Jak długo dzieci ze złamaniami ciągle będą musiały jeździć do Katowic?

Początkowo miasto nie chciało kupić szpitala, ale wystarczył kilka lat temu tzw. „okrągły stół dla służby zdrowia” zorganizowany przez Stowarzyszenie Tychy Naszą Małą Ojczyzną i „Solidarność” żeby miasto zdecydowało o kupnie placówki. Pomogły w tej decyzji pewnie zbliżające się wybory samorządowe.

– Cieszy mnie fakt, że w końcu po kilku latach miasto przejmuje obiekt – powiedział nam Jakub Chełstowski prezes Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną i jednocześnie tyski radny. – To pokazuje, że mieszkańcy powinni trzymać rękę na pulsie i patrzeć wnikliwie na to co robią władze miasta. Gdyby nie oburzenie wśród tyszan, to szpital pewnie byłby już prywatny – dodaje.

Reklama

Prezydent Tychów dzisiaj nie pamięta niechęci do zakupu szpitala. – Tamte propozycje marszałka dotyczące prywatyzacji były dość ryzykowne dla miasta, dlatego postanowiliśmy się włączyć – powiedział Andrzej Dziuba i zapowiedział inwestycje w szpitalu. Od 1 stycznia 2018 roku parking przed szpitalem będzie darmowy. Miasto chce też zbudować nowy parking  na 130 miejsc. Ma znajdować się w rejonie pomiędzy DK1 a ulicą Wyszyńskiego.

To jednak nie wszystko. Miasto w ciągu kilku lat będzie chciało zainwestować w szpital około 60 mln zł.

Już szpital stara się o dofinansowanie modernizacji szpitalnego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. Ma to kosztować około 36 mln zł.

– Złożyliśmy w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie zadania pn. „Poprawa jakości i dostępności świadczeń medycznych dla mieszkańców Miasta Tychy i Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego poprzez modernizację infrastruktury i wyposażenia przez Megrez Sp. z o.o. w Tychach” – mówi Mariola Szulc prezes Megrez.

Co z oddziałem urazowym dla dzieci?

Na powstanie oddziału urazowo-ortopedycznego dla dzieci prezydent Tychów nie widzi żadnych szans. – My możemy mówić o jakiejś poradni chirurgicznej dla dzieci, aby można było na miejscu załatwić drobniejsze sprawy – powiedział Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. O powstaniu takiej poradni już się mówi kilka lat, a mali pacjenci niestety, ciągle muszą korzystać z opieki w Katowicach-Ligocie.

– Zarząd będzie pracował nad tym – powiedział prezydent Tychów. – Tutaj głównym problemem będzie kadra lekarska – dodał. Przejęcie szpitala przez miasto daje nowe możliwości w tym zakresie.

– Będziemy jako radni wykorzystywać wszelkie możliwe środki, aby oddział urazowo-ortopedyczny dla dzieci powstał w Tychach – mówi Jakub Chełstowski, ze Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną.

Co roku w szpitalu, który tworzy 12 oddziałów udzielanych jest około 80 tysięcy świadczeń zdrowotnych pacjentom, w tym ponad 18 000 hospitalizacji i prawie 28 000 porad ambulatoryjnych w Izbie Przyjęć. W ubiegłym roku w placówce przyszło na świat 1748 dzieci. Szpital zatrudnia w sumie ponad 800 osób. Dysponuje łącznie 829 łóżkami.

Reklama