Plac Baczyńskiego / fot.Michał Janusiński / UM Tychy

Tychy szykują się do Świąt. Za prawie 400 tys. zł. To tyle będą kosztowały w tym roku świąteczne iluminacje, które ozdobią ulice, skwery i place w Tychach.

Do końca tego tygodnia zostaną zamontowane wszystkie iluminacje.

Wieczorami można już podziwiać pięknie oświetloną fontannę na Placu Baczyńskiego. Na placu pojawiły się także ozdoby na latarniach oraz 8 – metrowa choinka i trzy anioły.Dekoracje pojawiły się także na latarniach wokół placu. Po raz pierwszy tyszanie będą też mogli sfotografować się przy zabawnej dekoracji z choinką i na potrzeby zdjęć wcielić się w postać Mikołaja lub jego pomocnika. Mieniąca się kolorowymi światłami ramka zdjęciowa stanęła na placu Baczyńskiego.

Reklama

– Świąteczne iluminacje co roku nadają miastu niepowtarzalny wygląd i tworzą wyjątkową atmosferę. Wierzymy, że zachęcą mieszkańców miasta i ich gości do wieczornych spacerów oraz pozwolą jeszcze bardziej poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Na Rynku pojawiła się 9- metrowa świąteczna choinka, a wokół 60 sztuk dekoracji zamontowanych na latarniach oraz na ulicach Bocheńskiego i Damrota. W pobliżu Rynku ( m.in. przed Teatrem Małym) pojawiły się sople świetlne o łącznej długości ponad stu metrów.

Na Placu Św. Anny pięknie ozdobiona, 8 tysiącami ledowych punktów została znajdująca się tam fontanna, a na Placu Korfantego na ryneczku na Osiedlu „K” stanęła ponad 6 metrowachoinka.

Przed urzędem miasta pojawią się dekoracje w donicach, przyozdobione zostały także drzewa przed wejściem do budynku.

Ponad 2,5 tysiąca metrów ledowych łańcuchów świetlnych rozbłyśnie m.in. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Paprocany” czy w pobliżu ulic Sikorskiego i Tischnera. Kurtyny świetlne pojawią się z kolei na ulicy Bocznej oraz przy dworcu PKP w Tychach.

Wyjątkowe dekoracje pojawiły się także na słupach oświetleniowych na Al. Niepodległości, na latarniach na ulicy Katowickiej, Grota-Roweckiego, Dmowskiego i na ulicy Budowlanych.

– Trzymetrowe finezyjne wiszące dekoracje, które będzie można podziwiać nad ulicą Budowlanych i Grota Roweckiego, powstały w oparciu o indywidualny projekt i zostały stworzone specjalnie dla Tychów – mówi Rafał Jaczyński z firmy Multidekor, która jest autorem iluminacji.

2,5 metrowe drzewo świetlne stanęło przy ul. Hlonda 1.

W sumie w tym roku na montaż, konserwację starych i oraz zakup nowych iluminacji zabezpieczono 395 613,22 złotych. W ubiegłym roku było to:435.195,48 zł.

Demontaż dekoracjirozpocznie się 22 stycznia i potrwa do 26 stycznia.

Miejski Zarząd ulic i Mostów w Tychach zajął się aranżacją 14 tyskich rond.

Duża choinka rosnąca u zbiegu ulic Cienistej, Begonii i Harcerskiej przystrojona zostanie kolorowymi lampkami.

– Na rondzie Sublańskim (u zbiegu ulic Harcerskiej i Żwakowskiej) zostanie zamontowana świetlna dekoracja z ledowych sznurów. Zostaną one zamontowane na słupie trakcji i będą opadać w stronę skraju ronda tworząc kształt przypominający choinkę – mówi Wojciech Łyko z MZUIM w Tychach.

Na rondzie św. Jadwigi rozbłyśnie czterometrowa świetlna choinka, a żywa choinka pojawi się natomiast na rondzie Olimpiskim. Rondo na Żwakowie (skrzyżowanie ulic Żorskiej, Legionów Polskich i Myśliwskiej), ozdobią świąteczne dekoracje montowane na latarniach. Nad rondem Paprocańskim i Dworcowym pojawią się świetlne kule, a na rondzie Harcerskim rozbłysną stelaże przypominające fontanny.

Montaż wartych blisko 150 tys. złotych świątecznych iluminacji na tyskich rondach już się rozpoczął i potrwa do końca tygodnia. Będzie można je podziwiać do końca stycznia 2019 roku.

Reklama