Wizualizacja inwestycji / fot. UM Tychy

Tychy wybrały wykonawcę inwestycji wartej przeszło 10 mln zł. W mieście powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym OREW przy al. Niepodległości 90. To inwestycja, którą sfinansuje miasto, czekali na nią rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych. 

W ciągu najbliższych kilku dni podpisania zostanie umowa na wykonanie inwestycji z konsorcjum dwóch firm – Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. oraz  Firma Budowlana Mazur Sławomir Mazur, które beda miały 15 miesięcy na wykonanie prac i zakończenie tej wartej 10,3 mln złotych inwestycji.

Inwestycja zakłada dobudowę nowego parterowego skrzydła budynku o powierzchni ponad 1600 mkw. W nowej przestrzeni znajdą się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, krioterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

Reklama

„Zyskamy też część hostelową – choć chyba lepszym słowem będzie „część wytchnieniową”, bo będzie to miejsce dla osób, które w wyjątkowej sytuacji np. podczas pobytu w szpitalu nie mają z kim zostawić swoim dorosłych niepełnosprawnych podopiecznych. W tej części znajdą się to dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny” – mówi Ewa Pawlak, dyrektor ośrodka OREW.

W ramach inwestycji wyremontowana zostanie elewacja istniejącego budynku, a w ogrodzie ośrodka powstanie spacerowa ścieżka z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej. Na terenie ośrodka wykonano już niezbędne wycinki. Pierwotnie planowano wyciąć 33 drzewa, jednak dzięki zmianom w projekcie liczbę te zmniejszono do 17 (z czego 6 to drzewa chore, a 12 drzewa niewielkich rozmiarów niewymagające pozwolenia na wycinkę).

:W trosce o drzewostan, projekt rozbudowy ośrodka przyjęty w 2019 roku został nieco zmieniony oraz wzbogacony o projekt ochrony zieleni. Dzięki zmianom uda się zachować dorodne, zdrowe drzewa. W ramach inwestycji posadzonych zostanie także 86 krzewów i 12 drzew” – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Środowiskowy Dom Samopomocy ma przyjmować pod opiekę osoby starsze niż 25-lat. To inwestycja wyczekiwana przez rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych, bo do tej pory z w OREW mogły przebyć osoby tylko do tego wieku. 

„Nasza placówka od 1992 roku świadczy kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji osobom od 3 do 25 roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 41 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Kolejne 26 to niepełnosprawni dorośli, którzy korzystają ze Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia, która mieści się w pomieszczeniach należących do parafii św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej. Potrzeby są jednak znacznie większe. Już teraz mamy osoby, które nie są objęte wsparciem, ich rodziny bardzo więc czekają na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy” – dodaje dyrektor Ewa Pawlak.

Dodatkowo w OREW-e znajduje się także punkt wczesnej interwencji.  Rocznie trafia do niego ok. 150 dzieci w wieku od 0-7 lat z zaburzeniami rozwojowymi lub z podejrzeniem wystąpienia tych zaburzeń.