Zewnętrzny basen w Wodnym Parku Tychy / fot. UM Tychy

Tychy zmieniają plany. Otwarty basen powstanie przy Aquaparku. Wraz z nim nowa tafla lodowiska, poinformował tyski magistrat. Wcześniej planowano budowę otwartego basenu na osiedlu A – co ostatecznie miasto podtrzymało. 

– Od dawna myśleliśmy o budowie drugiej tafli. Stadion Zimowy ma takie obłożenie, że łyżwiarze i hokeiści korzystają z niego od wczesnego ranka do późnych godzin nocnych. Szukaliśmy odpowiedniej lokalizacji i zdecydowaliśmy o stworzeniu układu dipolowego tzn. wykorzystaniu synergii chłodu (lodowisko) i ciepła (basen), co pozwoli nam osiągnąć  maksymalny efekt energetyczny – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Nowy basen zewnętrzny będzie miał niezależne osobne wejście i miejsce odpoczynku na trawie. Rozbuduje się też sam wodny park – powstanie dodatkowy zewnętrzny basen i powiększy się strefa saunowa. Powstanie m.in. sauna zewnętrzna na 120 osób.

Reklama

– Produkujemy za dużo ciepła i energii.  W okresie roku od uruchomienia produkcji energii z biogazu wyłącznie w jego instalacji wytworzono 6,4 GWh energii elektrycznej, co pozwoliłoby zasilić 10-tysięczne miasto. Do wyprodukowania takiej ilości energii w elektrowni węglowej potrzeba 29 wagonów węgla! . Teraz tę dodatkową energię wykorzystamy w nowych obiektach – mówi Zbigniew Gieleciak,  prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., zarządzający Wodnym Parkiem Tychy, który będzie realizował inwestycje.

Teraz RCGW przystąpi do prac związanych z załatwieniem formalności i rozpoczęciem projektowania obiektów basenowych i lodowiska. Na razie za wcześnie, by mówić o szczegółach dotyczących kosztów i dokładnych terminów realizacji poszczególnych inwestycji.

Reklama