Tyski szpital dostanie 3 mln zł wsparcia od Metropolii. Na walkę z koronawirusem. Podobną kwotę otrzyma szpital w Bytomiu. Po 1 mln zł otrzymają inne szpitale podregionu katowickiego, gliwickiego i sosnowieckiego, gdzie znajdują się oddziały zakaźne.

Metropolia chce zmienić także regulamin funduszu niskiej emisji, aby dotację można było uzyskać na ochronę zdrowia i walkę z epidemiami. W tej chwili w puli znajduje się niewykorzystane 8,5 mln zł.

9 mln zł to pieniądze z rezerwy ogólnej GZM, z tej właśnie puli 3 mln zł trafi do Megrez Szpitala Wojewódzkiego.

Reklama

Aby gminy mogły otrzymać 9 mln zł dotacji, uchwałę w tej sprawie będzie musiało podjąć jeszcze Zgromadzenie GZM. Niezwłocznie po przyjęciu uchwały z wnioskiem Karolczaka o uruchomienie rezerwy ogólnej, wniosek o zwołanie sesji zostanie skierowany do Przewodniczącego Zgromadzenia GZM, Arkadiusza Chęcińskiego – prezydenta Sosnowca – czytamy w komunikacie GZM.

W poniedziałek zarząd GZM ma również zatwierdzić zmianę regulaminu funduszu niskiej emisji. Zostanie dopisany do niego podpunkt mówiący o możliwości przekazania miastom dotacji na ochronę zdrowia związaną z przeciwdziałaniem epidemiom.

Oznacza to, że poszczególne miasta, które złożyły dotychczas wnioski na realizację projektów o wartości ponad 80 mln zł, będą mogły je wycofać i zawnioskować o przyznanie dofinansowania na walkę z epidemią koronawirusa. W puli tegorocznego budżetu funduszu niskiej emisji jest jeszcze niewykorzystanych ok. 8,5 mln zł.

– Pandemia koronawirusa, która właśnie nas dotyka, to sytuacja bezprecedensowa również dla samorządów – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. – Muszą one mierzyć się z niespotykanym dotąd wyzwaniem, jakim jest niesienie skutecznej pomocy wszystkim swoim mieszkańcom oraz pacjentom hospitalizowanym w naszych szpitalach. Problemy finansowe nie mogą być tutaj żadną przeszkodą. Dlatego też zdecydowałem o uruchomieniu rezerwy ogólnej, będącej w mojej dyspozycji jako szefa zarządu, aby wspomóc nasze miasta i gminy w walce z koronawirusem – podkreśla.

 

Reklama