Rower elektryczny / fot. Michał Kasperczyk

Urzędnicy i Straż Miejska w Tychach dostali elektryczne rowery. To w ramach programu realizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

W sumie do miasta trafiło 9 takich rowerów. Część otrzyma Straż Miejska oraz Tyski Zakład Usług Komunalnych. Reszta ma być do dyspozycji urzędników z magistratu.

– Nowe rowery elektryczne sprawią, że w Tychach bardziej widoczna będzie zrównoważona mobilność miejska. Szczególnie w godzinach szczytu rower w mieście jest najbardziej efektywnym środkiem transportu, a na krótkich dystansach jest bezkonkurencyjny. Rowery wspomagane elektrycznie jak te, które otrzymały Tychy z Metropolii sprawiają, że każdy bez wysiłku może pokonać dowolny dystans, a tym samym wybierać rower zamiast samochodu. Co przekłada się na oszczędności dla środowiska i finansów, a także nie generuje dodatkowego ruchu samochodów na zatłoczonych ulicach – mówi Michał Kasperczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Tychy ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego oraz zespołu zadaniowego ds. ścieżek rowerowych.

Reklama

Wspomaganie elektryczne, które pozwoli przejechać na jednym ładowaniu do 60 km, bagażnik z sakwami oraz zapięcie w formie blokady. To tylko kilka z wymogów, jakie musiały spełnić elektryczne rowery zakupione przez GZM.

– Rower, zwłaszcza ten ze wspomaganiem elektrycznym, okazuje się bezkonkurencyjny, gdy mówimy o odległościach do 5 km. Dlatego też zmianę nawyków chcemy zacząć od siebie.  Naszym celem jest jednak uruchomienie największej w Europie wypożyczalni elektrycznych rowerów miejskich. Do 2022 roku na pilotaż Elektrycznego Roweru Metropolitalnego przeznaczymy ok. 20 mln zł – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM.

Rower elektryczny / fot. Michał Kasperczyk

Docelowo do gmin GZM ma trafić 230 rowerów za ponad 2,2 mln zł. Najwięcej rowerów, bo 11, zostanie przekazanych do Katowic, zaś po 10 do Sosnowca, Zabrza, Bytomia oraz Gliwic.

GZM wylicza również, że pokonanie pieszo 1 km zajmuje nam średnio ok. 15 min, rowerem bez wspomagania ok. 4 min. Czas ten ulega jeszcze większemu skróceniu, gdy jedziemy na rowerze elektrycznym.

Reklama