W sobotę zawyją syreny alarmowe w Tychach i innych miastach regionu
W sobotę, 1 sierpnia, o godz. 17.00 na terenie województwa śląskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe. Będzie to wojewódzki trening systemów wykrywania i alarmowania, a jednocześnie forma upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Mieszkańcy usłyszą ciągły dźwięk syren trwający jedną minutę. Nie będzie to sygnał rzeczywistego zagrożenia, lecz zaplanowany test systemu alarmowania. Za uruchomienie syren będą odpowiadały poszczególne samorządy, zgodnie z zasadami obowiązującymi na ich terenie.
82. rocznica Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, określanej jako godzina „W”. Celem Armii Krajowej było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej.
Walki, które miały potrwać kilka dni, trwały 63 dni. Zakończyły się na początku października 1944 roku kapitulacją oddziałów powstańczych i zniszczeniem Warszawy przez Niemców