Megrez Szpital Wojewódzki / fot. Tychy24.net

W Tychach 62 nowe zakażenia, w Katowicach prawie 700. Wszystkie szpitale będą przyjmować pacjentów covidowych – dowiedzieliśmy się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. To oznacza duży wzrost liczby łózek covidowych w regionie. Dzisiaj w całej Polsce odnotowano ponad 27 tys. zakażeń, w województwie śląskim prawie 3,9 tys.

W Tychach mamy 62 nowe zakażenia ponad 2 tys. mieszkańców znajduje się na kwarantannie.  W Katowicach dzisiaj 685 nowych zakażeń odnotował sanepid, w kwarantannie jest ponad 1,8 tys. osób.

Zapadła też decyzja, że wszystkie szpitale w regionie, będą przyjmować pacjentów covidowych. To oznacza, że do końca tygodnia powstanie dodatkowych 500 łóżek dla chorych na koronawirusa, natomiast ile finalnie się pojawi, tego dopiero się dowiemy. Szpitale mają określić swoje możliwości.

Reklama

Oddział covidowy powstaje także w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. To tam leczą się też młodzi pacjenci z Tychów, a tamtejszy SOR przyjmuje dzieci ze złamaniami i urazami z terenów Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

„Będą zmiany związane z jednym oddziałem dotyczy to oddziału położnictwa i perinatologii, którego działalność jest zawieszona do końca roku. Ten oddział będzie służył pacjentom covidowym, również tym,  którzy będą potrzebowali zabiegów i operacji” – mówi Wojciech Gumułka, rzecznik placówki.

GCZD ma doświadczenie z pacjentami covidowymi, którzy pojawiają się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, placówka ma też odcinki infekcyjne na poszczególnych oddziałach, gdzie hospitalizowani są pacjenci covidowi potrzebujący opieki szpitalnej.

Szpital polowy do końca listopada

Natomiast w Międzynarodowym Centrum Kongresowym powstanie szpital tymczasowy, który pomieści 500 łóżek dla pacjentów covidowych – w tym 100 łóżek respiratorowych. Placówka ma być gotowa jeszcze w listopadzie, dostosowanie obiektu na potrzeby szpitala ma kosztować około 10-12 mln zł – poinformował wojewoda Jarosław Wieczorek.

Z danych na wczoraj wynika, że w województwie mamy 2469 łóżek dla pacjentów covidowych, 2078 jest zajętych. 224 to ogół łóżek respiratorowych z czego 155 jest zajęte.

Poniżej dane statystyczne na dzisiaj dla całego regionu – wraz z odnotowanymi zgonami.

– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 66 982 / 62 453
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 9 349 / 9 602
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 674 136
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 59 031 / 55 181
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 30 882 / 29 976
– liczba zgonów /ostatni raport: 1 069 / 1 021

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli: w szpitalu w Rybniku zmarli: 82-letni mężczyzna z Gliwic i 79-letnia kobieta z powiatu rybnickiego; w szpitalu w Tychach 76-letni mężczyzna z Gliwic; w szpitalu w Sosnowcu zmarli: 83-letni mężczyzna z Sosnowca, 73-letnia kobieta z Sosnowca i 56-letni mężczyzna z powiatu będzińskiego; w szpitalu w Zawierciu zmarli: 76-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego, 47-letnia kobieta z powiatu będzińskiego, 61-letni mężczyzna z powiatu będzińskiego i 76-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego; w szpitalu w Cieszynie zmarli: 75-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego i 73-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego; w szpitalu w Raciborzu zmarli: 81-letnia kobieta z Rybnika, 73-letni mężczyzna z Jastrzębia-Zdroju i 84-letni mężczyzna z powiatu myszkowskiego; w szpitalu w Tychach 82-letni mężczyzna z Żor; w szpitalu w Częstochowie zmarli: 86-letnia kobieta z powiatu lublinieckiego, 79-letni mężczyzna z Częstochowy, 66-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego, 66-letni mężczyzna z Częstochowy, 84-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego, 81-letni mężczyzna z Częstochowy i 72-letnia kobieta z powiatu częstochowskiego; w szpitalu w Katowicach zmarli: 69-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego i 90-letnia kobieta z Chorzowa; w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim 51-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego; w szpitalu w Bytomiu zmarli: 76-letnia kobieta z Bytomia, 67-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego i 69-letni mężczyzna z Bytomia; w szpitalu w Chorzowie zmarli: 88-letni mężczyzna z powiatu tarnogórskiego i 69-letnia kobieta z Chorzowa; 85-letnia kobieta z Chorzowa; w szpitalu w Dąbrowie Górniczej zmarli: 88-letnia kobieta z Dąbrowy Górnicze i 72-letni mężczyzna z powiatu zawierciańskiego; w szpitalu w Blachowni zmarli z powiatu częstochowskiego: 89-letnia kobieta, 68-letni mężczyzna, 83-letnia kobieta, 64-letnia kobieta i 79-letnia kobieta; w szpitalu w Orzeszu 67-letni mężczyzna z Chorzowa; w szpitalu w Świętochłowicach 67-letnia kobieta z Chorzowa; w szpitalu w Bielsku-Białej zmarli: 68-letni mężczyzna z Bielska-Białej, 70-letni mężczyzna z powiatu bielskiego, 70-letni mężczyzna z Bielska-Białej, 60-letni mężczyzna z powiatu bielskiego, 68-letnia kobieta z Bielska-Białej i 69-letnia kobieta z Bielska-Białej a w szpitalu w Pszczynie 80-letnia kobieta z powiatu bielskiego.

Reklama