Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

W Tychach będą mierzyć jakość powietrza: Urząd Miasta Tychy szuka firmy, która zmierzy jakość powietrza na terenie miasta, a dane będzie udostępniać m.in. na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej na telefony komórkowe. Na zapytanie ofertowe magistratu odpowiedziały  4 firmy. Wykonawcę poznamy w przyszłym tygodniu.

W sumie w mieście ma pojawić się 10 stacji pomiarowych dla pyłów PM10 i PM2,5. Mierzona ma być również temperatura powietrza. Jakość powietrza ma być badana od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2018 roku.

„Urządzenia winny pracować w zintegrowanej sieci pomiarowej z możliwością interpolacji wyników dla obszaru całej gminy, jak również być skalibrowane ze stacją pomiarową Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zlokalizowaną w Tychach przy ul. Tołstoja” – czytamy w dokumentacji przygotowanej przez magistrat.

Reklama

Wyniki pomiarów mają być publikowane na stronie internetowej. System ma umożliwić ich wykorzystanie również w aplikacji mobilnej, którą przygotuje przyszły wykonawca usługi.

„Wyniki pomiarów powinny być przedstawione w postaci tabel i wykresów, jak również za pomocą danych liczbowych, dodatkowo wspomaganych krótką interpretacją tekstową oraz kolorem” – określili tyscy urzędnicy.

Dane publikowane z zamontowanych urządzeń mają obejmować lokalizację, datę, rodzaj zanieczyszczenia, wielkość stężenia, temperaturę powietrza, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru. System ma być otwarty i umożliwiać dodawanie kolejnych funkcji.

Wykonawca inwestycji ma też zająć się utrzymaniem stacji i całego systemu, a także zmianami lokalizacji urządzeń pomiarowych. 5 takich zmian ma być darmowe. Zwycięzca postępowania będzie też zobowiązany do prezentacji wyników m.in. na sesji Rady Miasta Tychy.

Reklama