Liście / fot. UM Tychy

W Tychach będą sadzić drzewa. Chcą stworzyć miejski sad. W sobotę 6 listopada w samo południe na skwerze przy ulicy Hlonda rozpocznie się miejska akcja sadzenia drzew i krzewów. Docelowo powstanie tam pierwszy ogólnodostępny miejski sad.

Znajdą się tam  m.in. czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, różne odmiany malin czy jeżyny. Stworzenie ogrodu jadalnego jest możliwe dzięki realizowanego w Tychach budżetowi obywatelskiemu.

„Motywacją dla zgłoszenia projektu do Budżetu Obywatelskiego była moja pasja przyrodnicza oraz chęć stworzenia pretekstu dla edukacji w dobie kryzysu klimatycznego i przyrodniczego nt. roli przyrody w mieście. Sad ma sprzyjać też refleksji nt. uprawy jedzenia, zdrowej, nieprzetworzonej żywności, możliwości zwiększania samowystarczalności żywieniowej mieszkańców miast oraz stanowić miejsce, w którym mieszkańcy chętnie wypoczywają. Jest w pewnym sensie kontynuacją wcześniejszego pomysłu, z którego powstała kampania miejska „Małe Ogródki”, prowadzona w tyskich przedszkolach kilka lat temu” – mówi Katarzyna Palka – wnioskodawczyni projektu sadu miejskiego.

Reklama

W sadzie znajdą się m.in. tabliczki informacyjne z opisem poszczególnych drzew, krzewów i instrukcją uprawy.

„Dla odpowiedniej aranżacji przestrzeni, zachęcającej do korzystania z tego miejsca, powstaną elementy małej architektury w wydaniu naturalistycznym m.in. kłody drewna, siedziska z drewna np. z miejskiej wycinki służące zarówno do wypoczynku, jak i do zabawy dzieci” – mówi Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

W sadzie pojawi się także mająca 6,5 metra średnicy pergola w kształcie kopuły. Wykonana jest z drewna modrzewiowego i składa się ze 100 trójkątów.