W Tychach kierowcy wyprzedzali przed przejściem dla pieszych. Nagrywały ich kamery, posypały się mandaty i punkty karne. To surowo karane wykroczenia, które mogą zakończyć się tragicznie. Tyska policja podsumowała akcję „Bezpieczny pieszy” – w sumie ujawniono 66 wykroczeń. Głównie chodzi o przekroczenia prędkości oraz wyprzedzanie przed pasami. 

„Działania policjantów potwierdzają, że w dalszym ciągu nadmierna prędkość, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych, stanowi jedno z największych zagrożeń, na które narażeni są piesi. Wykorzystując zarówno ręczne mierniki prędkości, jak i radiowóz wyposażony w wideorejestrator, mundurowi ujawnili łącznie 66 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości. Zatrzymali do kontroli również dwóch kierujących, którzy wyprzedzali inny pojazd bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Ten rodzaj wykroczenia wiąże się z surowymi konsekwencjami – za jego popełnienie grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych” – informuje Paulina Kęsek z tyskiej policji. 

Tutaj warto przypomnieć, że przepisy bezwzględnie zabraniają kierującemu pojazdem wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Reklama

Ponadto kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Reklama