Kościół Krzyża Świętego / fot. UM Tychy

W Tychach ludzie nie mają jak dojechać do kościoła. Radny chce przywrócenia weekendowych połączeń. Z taką interpelacją wystąpił do prezydenta Tychów, radny Józef Twardzik. Po ograniczeniu połączeń w weekendy linii „R” na terenie Tychów mieszkańcy „Osady” mają problem z dojazdem m.in. do kościoła na msze. 

„Linia autobusowa R obsługująca m.in. mieszkańców osady fabrycznej w Tychach Czułowie, funkcjonowała od kilkunastu lat. Zawieszenie linii nastąpiło na wniosek przewoźnika PKM Tychy w związku z trudną sytuacją kadrową, braku wystarczającej liczby kierowców. Zawieszenie nastąpiło w porozumieniu z Urzędem Miasta Tychy” – wyjaśnia pokrótce radny Józef Twardzik. „Funkcjonowanie linii autobusowej R umożliwiało dostęp mieszkańców Osady we wszystkie dni tygodnia do służby zdrowia i innych instytucji służących wspólnocie samorządowej w tym osobom praktykującym obowiązki wspólnoty kościoła katolickiego. Możliwość uczestniczenia we Mszach Świętych w Kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Tychach-Czułowie” – dodaje. 

Miasto tłumaczy, ze zwieszenie weekendowych połączeń wynikało z braku kierowców.

Reklama

„W założeniach wprowadzone ograniczenia miały być krótkoterminowe, ponieważ ZTM był w trakcie przetargu dla Operatorów zewnętrznych, którzy mogliby przejąć część obowiązków PKM-ów borykających się z problemem braku kierowców. Po rozstrzygnięciu przetargu jeden z Podmiotów złożył odwołanie. Niestety wydłuży to czas, w którym pasażerowie korzystający z transportu publicznego na terenie Metropolii będą odczuwali niedogodności związane z zawieszeniami linii komunikacyjnych i wypadającymi kursami” – poinformowała Maria Losko, naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy. „Linia R kursuje w dni robocze zgodnie z pierwotnym rozkładem jazdy. Zgoda na zawieszenie linii R kierowana do ZTM zawierała wniosek o wdrożenie rozwiązań, które w przyszłości pozwolą na uniknięcie interwencyjnych zawieszeń kursowania poszczególnych linii komunikacyjnych” – dodaje.

Miasto wystąpiło do ZTM aby przywrócić weekendowe połączenia linii R. To niestety nie jedyny problem z komunikacją na terenie Tychów. Z początkiem października zwieszono lub ograniczono funkcjonowanie części linii: 21, 31, 137, 515, 525, 551.

Reklama