Konferencja odnośnie Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie / fot. Śląskie.pl

W Tychach odbędą się Mistrzostwa Świata w Hokeju. Katowice straciły imprezę, bo Tychy mają lepszą infrastukturę i ogólnie organizacja wydarzenia w Tychach kosztuje około 1,5 mln zł mniej niż  kosztowałoby w katowickim Spodku. Wydarzenie finansowo wsparło województwo śląskie. „Hokejem Śląsk stoi” – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Mistrzostwa rozegrane zostaną w Tychach w dniach od 26 kwietnia do 1 maja. Reprezentacja Polski zmierzy się kolejno z Estonią, Ukrainą, Serbią i Japonią. Biało-Czerwoni wygrywali z każdym z tych rywali. 

„Na pewno z bardzo dobrej strony będzie chciała pokazać się Ukraina. Oni będą mocno zmotywowani” – ocenia Krystian Dziubiński, kapitan hokejowej reprezentacji Polski. Ze względu na zbrojną napaść Rosji, reprezentacja naszych wschodnich sąsiadów przygotowywała się do turnieju na Węgrzech.

Reklama

Organizację wydarzenia w Tychach wsparło województwo śląskie. 

„Jest taka zgoda i zrozumienie w samorządzie, do tego żeby wspierać sport. W Polsce są takie realia, że bez wsparcia samorządu ten sport zawodowy w wielu obszarach by nie funkcjonował” – stwierdził marszałek, Jakub Chełstowski. „Ja się bardzo cieszę, że w moim rodzinnym mieście to wydarzenie odbędzie się” – dodaje. 

Prezydent Katowic, Marcin Krupa w trakcie konferencji przyznał, że Tychy mają najlepszą infrastrukturę pod tego typu wydarzenie. 

„To jest jedna z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących dyscyplin sportu na świecie” – opisywał swoje zainteresowanie hokejem, prezydent Tychów, Andrzej Dziuba i zaznaczył, że potrzebna jest infrastuktura, aby ten sport mógł się rozwijać w Polsce.

Tychy lepsze i tańsze

Początkowo wydarzenie miało być realizowane w Katowicach. Ostatecznie trafiło do Tychów. „To była stawka, można powiedzieć gra o 1,5 mln zł, bo takie były koszty organizacji tych mistrzostw w Spodku” – powiedział prezydent Tychów. „Natomiast u nas lodowisko jest gotowe, udostępniliśmy je właśnie nieodpłatnie, tym samym PZHL zaoszczędził 1,5 mln zł” – dodał Andrzej Dziuba. 

„Spodek na ten moment i na ten okres, w którym się znajdujemy, był najbardziej ryzykownym przedsięwzięciem” – powiedział Mirosław Minkina, prezes PZHL. „Ze względu na koszta” – dodał. Tychy mają stałe mrożenie lodu na Stadionie Zimowym, Spodek takiej infrastruktury nie posiada. Jak wyliczył prezes sam system mrożenia lodu to koszt ponad 1 mln zł plus wynajęcie Spodka, którym zarządza prywatna firma. 

Terminarz Turnieju Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB

Stadion Zimowy, Tychy, ul. de Gaulle’a 2

Wtorek, 26 kwietnia

Serbia – Japonia, godz. 16:30

Polska – Estonia, godz. 20:00

Środa, 27 kwietnia

Ukraina – Serbia, godz. 16:30

Czwartek, 28 kwietnia

Japonia – Estonia, godz. 16:30

Ukraina – Polska, godz. 20:00

Piątek, 29 kwietnia

Serbia – Polska, godz. 20:00

Sobota, 30 kwietnia

Japonia – Ukraina, godz. 16:30

Estonia – Serbia, godz. 20:00

Niedziela, 1 maja

Polska – Japonia, godz. 16:30

Estonia – Ukraina, godz. 20:00