Od lewej: Łukasz Pach, dyrektor WPR Katowice, marszałek Jakub Chełstowski i komisarz Maciej Gramatyka / fot. Tychy24.net

W Tychach otworzyli inwestycję za przeszło 4,6 mln zł. Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tychach przy ul. Fitelberga 71 przeszła kompletny remont. Obiekt jest teraz nowoczesny i tańszy w utrzymaniu. To miejsce, z którego na teren Tychów wyjeżdżają karetki pogotowia. W obiekcie na codzień pracują 4 załogi plus pracownicy administracji – w sumie około 20 osób. 

Ratownicy teraz przed wyjazdem na miasto będą mieli lepsze warunki wypoczynku. Inwestycję otwierał dzisiaj uroczyście marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski i pełniący obowiązki prezydenta Tychów, komisarz Maciej Gramatyka. 

„Praktycznie można powiedzieć, że cały obiekt we wnętrzu był wypruty i na nowo zrobiony, ze względu na to, że był to obiekt niedostosowany do potrzeb i standardów panujących obecnie w pogotowiu” – powiedział Tychy24.net, Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. „Wypoczęty ratownik, spokojny ratownik, który ma gdzie usiąść odpocząć, to jest ratownik, które jest efektywniejszy w działaniu” – dodaje. 

Reklama

Marszałek podkreślił, że regionu nie stać na budowę nowego szpitala, ale stać na modernizacje i remonty. „Tak jak buduje się nowe pogotowie w Sosnowcu, tak jak zbudowaliśmy nową stację w Mysłowicach, tak jak trwa modernizacja i remont w Rudzie Ślaskiej, tak jak w innych podstacjach pojawiło się większych czy mniejszych wydatków właśnie na to, żeby nasi ratownicy mieli komfortowe warunki, przyszła w końcu pora na Tychy, co mnie osobiście bardzo cieszy” – powiedział Jakub Chełstowski. Marszałek zaznaczył, że na remonty i wsparcie infrastruktury medycznej w regionie, województwo wyda około 250 mln zł w 2024 roku. „Jeszcze w tym roku będzie ogłaszany przetarg na zakup nowych ambulansów” – dodał. 

Maciej Gramatyka podkreślił, że ochrona zdrowia jest jednym z najważniejszych obszarów dla mieszkańców i podziękował marszałkowi za przeprowadzenie inwestycji w Tychach. Przypomniał też starania Chełstowskiego w kwestii przejęcia przez miasto Megrez Szpitala Wojewódzkiego, jeszcze jak ten był radnym. Gramatyka wspomniał o problemach z personelem medycznym – jeden z oddziałów Megrezu zawiesił z tego powodu działalność. 

„To jest kolejny etap, przy którym pewnie powinniśmy współpracować również z samorządem województwa” – powiedział komisarz Gramatyka odnosząc się do problemów kadrowych. 

Koszt całkowity remontu tyskiej stacji wyniósł: 4 625 851,80 zł (w tym dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego: 2 228 099,12 zł. W tyskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego WPR bazują 4 zespoły ratownictwa medycznego (1 specjalistyczny i trzy podstawowe).

– wymieniono instalacje wewnętrzne (elektryczne, teletechniczne, centralnego ogrzewania, wodną, kanalizacyjną)

– zmodernizowano węzły sanitarne, szatnie, pomieszczenia wypoczynku oraz pomieszczenie kuchni

– wymieniono stolarkę okienną oraz drzwiową w całym budynku

– wymieniono posadzki oraz balustradę wewnętrzną

– wymieniono okładziny z płytek na ścianach i podłogach

– zamontowano klimatyzację w części pomieszczeń

– zmodernizowano sposób podgrzania ciepłej wody użytkowej – wymieniono punktowe podgrzewacze wody na system centralny poprzez wykonanie zasobnika o pojemności około 500 litrów sprzężonego z pompą ciepła

– wykonano izolację termiczną dachu

– zamontowano instalację fotowoltaiczną

– wyburzono 10 garaży, – wymieniono nawierzchnię utwardzoną przed budynkiem

– postawiono wiatę dla ambulansów

– wymieniono kanalizację sanitarną (przyłącze do budynku) i deszczową zewnętrzną z dostosowaniem jej nowej infrastruktury zewnętrznej,

 

Reklama