Osiedle A / fot. Urząd Miasta Tychy

W Tychach pojawią się nowe Rady Osiedli. Na sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie powołania nowych jednostek pomocniczych. Rady osiedli zostaną utworzone ponieważ chcieli tego mieszkańcy. Powstały osiedla „Anna”, „Glinka 1”, „Stare Tychy” i „Suble-Glinka”. Wybory do nich odbędą się prawdopodobnie we wrześniu.

Wcześniej – na sesji w styczniu powstały jednostki: Osiedle  „Family”, „Żwaków” i „Mąkołowiec”. To oznacza, że w jesiennych wyborach do Rad Osiedli, ich liczba może się znacznie zwiększyć.

 W granicach osiedla „Anna” znalazły się ulice: Adama Asnyka, Arctowskiego, Arkadowa, Biskupa Burschego 20, Dworcowa, Generała Andersa, Plac Świętej Anny oraz Wojska Polskiego.

Reklama

Ulice: Barbary, Bronisławy, Budowlanych nr nieparzyste 83, 131-163  i nr parzyste 142-148, Glińczańska dotychczas również nie wchodziły w skład istniejących w mieście osiedli. W ramach podjętej 28 lutego 2019 roku uchwały Rady Miasta wymienione ulice należeć będą do osiedla „Glinka 1”. Ta jednostka jest najmniejszą z czterech właśnie utworzonych – mieszkają tam 222 osoby, z czego 183 posiada czynne prawo wyborcze.

 Każda z tych jednostek powstała z inicjatywy mieszkańców. Musiały zostać jednak spełnione określone warunki. Zgodnie ze Statutem Miasta Tychy zgodę musiało wyrazić co najmniej 10 % osób, posiadających prawo do głosowania – mówi Igor Śmietański, wiceprezydent Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

 Przyjęta na wczorajszej sesji uchwała określa również zasięg terytorialny dla dwóch innych jednostek: „Stare Tychy” i „Suble-Glinka”. W obrębie jednostki  „Stare Tychy” znalazły się ulice:  Akacjowa, Aleja Bielska nr 7, Boczna nr parzyste, Cypriana Norwida, Damrota, Gołębia, Jana Wieczorka, Jaworowa, Karola Miarki, Kasztanowa, Katowicka nr parzyste i nieparzyste do 14, Krótka z wyjątkiem nr 19, Kościuszki, Księdza Jana Kapicy, Księdza Kardynała Augusta Hlonda strona nr parzystych, Księdza Profesora Franciszka Blachnickiego, Kukułcza, Marii Konopnickiej, Mikołowska  nr parzyste od 28 do 64a i nr nieparzyste do 83, Nowokościelna, Oświęcimska nr 4, Piwna, Piwowarów, Plac Wolności, Polna, Powstańców, Prześwit, Rynek, Sadowa, Sienkiewicza, Skośna, Słowicza, Sokola, Solna, Starokościelna nr parzyste od 22 i nr nieparzyste, Stroma, Studzienna, Wschodnia z wyjątkiem nr 76, Zakątek, Źródlana, Żurawia.

 Osiedle „Suble-Glinka”to obszar ulic: Borowa nr parzyste 40 – 118 i nr nieparzyste 1 – 99, Chałupnicza, Dunikowskiego nr parzyste 48 – 50, Grzybowa, Harcerska nr parzyste 30 – 146 i nr nieparzyste 31 – 133, Hetmańska nr parzyste 2 – 30, Jagodowa, Jeżynowa,  Ks. Stanisława Radziejewskiego, Lucjana Rydla, Malinowa, Mostowa, Nizinna, Owczarska, Regionalna, Rękodzielnicza, Runowa, Skalna nr parzyste od 106 i nr nieparzyste od 147, Stawowa, Stoczniowców 70 nr parzyste 24 – 28 i nr nieparzyste 23 – 29, Sublańska, Szuwarków, Walentego Roździeńskiego, Wodna, Zagrodowa, Zrębowa, Żwakowska  nr parzyste 40 – 60 i nr 65.

 Przyjęte na czwartkowej sesji uchwały wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Potem rozpoczną się konsultacje dotyczące statutów nowych jednostek pomocniczych.

W przyszłym tygodniu rozpoczynają się konsultacje statutów trzech jednostek Osiedla „Family”, „Mąkołowiec” i „Żwaków. – Konsultacje przeprowadzone będą od 4 do 22 marca 2019 r. w formie otwartego spotkania w Urzędzie Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49, które odbędzie się 14 marca 2019 r. o godzinie 16.00 w sali 102 na I piętrze. Uwagi do statutu mieszkańcy mogą zgłaszać także w formie pisemnej i elektronicznej w trakcie trwania konsultacji – mówi Katarzyna Hermansa z UM Tychy.

Wybory do Rad Osiedli odbędą się prawdopodobnie we wrześniu. W sumie może ich powstać aż 19 ( obecnie w Tychach działa 11 Rad Osiedli). Wszystko zależy od aktywności mieszkańców, ponieważ powstanie tych jednostek jest zależne od frekwencji podczas wyborów, która w zależności od liczby uprawnionych do głosowania danego okręgu powinna wynieść 5, 10 lub 15 %.

Reklama