Ulica Dąbrowskiego / fot. Tychy24.net

W Tychach powstanie m.in. miasteczko edukacyjny. Miasto dołączy do Europejskiego Tygodnia Mobilności, który rusza 16 i potrwa do 22 września. Przygotowano wiele atrakcji m.in. strefę gier podwórkowych, ciszy, eko, bezpieczeństwa, edukacji oraz strefę relaksu.

16 września od 9.30 do 14.30 wyłączona zostanie z ruchu część ulicy Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5. Na placu Czarnieckiego powstanie miasteczko edukacyjne.

„Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa, a także zwiększenie świadomości dotyczącej nawyków związanych ze sposobem dotarcia dzieci do szkół. Realizujemy go razem ze społecznościami szkolnymi poprzez poprawiający bezpieczeństwo ruchu projekt pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”, który wpisuje się w strategiczny cel naszej polityki mobilności” – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Reklama

Zapewnienie dzieciom bezpieczniejszych warunków w drodze do i ze szkoły, tak by mogły tę drogę pokonywać pieszo lub na rowerze, przekłada się nie tylko na ruch samochodowy i środowisko, ale przede wszystkim poprawia zdrowie, samopoczucie i rozwój dzieci, zwiększając ich samodzielność.

W piątek 16 września, pierwszego dnia Europejskiego Tygodnia Mobilności, odcinek ulicy Czarnieckiego (od ul. Czereśniowej do ul. Cichej) wraz z placem przed Szkołą Podstawową nr 5 przemieni się w przestrzeń do zabawy i edukacji na świeżym powietrzu.

Teren zostanie podzielony na tematyczne strefy, takie jak Strefa Gier Podwórkowych, Strefa Ciszy, Strefa Eko, Strefa Bezpieczeństwa, Strefa Edukacji i Kawiarenka. Będzie można wziąć udział w popularnych grach m.in. berek z bazami, gra w klasy, twister chodzony, skakanie na skakance, skakanie w „gumę”, hula hop, zabawa z chustą Klanzy czy przeciąganie liny.

„Na najmłodszych będą także czekały materiały przeznaczone do rysowania na asfalcie, a ze względu na obecność w szkole uczniów z niepełnosprawnościami, także kreda w spray’u oraz uchwyty dla dzieci poruszających się na wózku, umożliwiające korzystanie z atrakcji” – mówi Magdalena Łuka, naczelnik wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą w UM Tychy.

W Strefie Ciszy dzieci będą mogły posłuchać książek czytanych przez Tyszaki. Na wydarzeniu pojawi się bus „Gramy w kolory” z atrakcjami uczącymi segregacji odpadów, a na przystanku będzie można dowiedzieć się ciekawostek o ptakach. Odbędą się także pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zasad bezpiecznych zachowań.
Dwie strefy (edukacji i relaksu) przygotują nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach zorganizuje stoisko informacyjno-edukacyjne, na którym dostępne będą materiały edukacyjne m.in. dotyczące podstawowych zasad higieny, wad postawy, zdrowego stylu życia czy szkodliwości używania środków zastępczych. Obok stoiska dla zainteresowanych dostępny będzie tor przeszkód, który można będzie pokonać przy użyciu alko i narkogogli.

W Strefie Bezpieczeństwa swoje stoiska będą miały także Straż Miejska, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Miejska Policji w Tychach.

Tyski Zakład Usług Komunalnych sprawi, by ulica stała się bardziej zielona. To jednak nie wszystko. Przez kolejne 3 dni robocze (od 19 do 21 września) planowane jest wyłączenie z ruchu samochodowego odcinka ulicy Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5 w godzinach odwożenia i odbierania dzieci ze szkoły (7:30-8:15 i 14:45-15:30). Na czas zamknięcia jezdnia będzie przestrzenią pieszą, dopuszczającą jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych i z zezwoleniem.

Reklama