W końcu pojawiła się u nas iście zimowa aura, a w mieście już od dłuższego czasu służby deklarowały gotowość na śnieg. Należy pamiętać, że nie wszystkie drogi będą odśnieżane z tym samym priorytetem. W razie potrzeby należy dzwonić do służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg.

W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg. Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązuje II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według III standardu zimowego utrzymania.

Standard drogi ma znaczenie nie tylko dla kolejności jej odśnieżania.

Reklama

– Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich, a piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach – mówi dyrektor MZUIM, Wojciech Łyko.

Jak co roku pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg koordynuje  Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej. Wszelkie uwagi można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776-39-86. Z kolei pod numerem telefonu 501-46-42-46 lub 32/227-70-06 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury.

W tym roku miasto ma do dyspozycji 12 pługo-piaskarek, 18 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 6 trzyosobowych brygad do ręcznego odśnieżania oraz 1200 ton soli drogowej i 1600 ton.

O tyskie drogi ma dbać konsorcjum trzech firm: Master Odpady i Energia, BIO-EKOS oraz EKO-OGRÓD.

 

Reklama