Oddanie mieszkań lokatorom / fot. UM Tychy

30 nowy mieszkań oddano do użytku w Tychach. Chodzi o lokale przy ulicy Oświęcimskiej 256. Inwestycja związana jest przebudową i rozbudową starej szkoły podstawowej w Urbanowicach. Inwestycję prowadziło Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. 

Całość została wsparta z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 8 mln zł. Koszt zadania w sumie to niemal 10,5 mln zł. Obiekt był przebudowany w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. 

Budynek dawnej szkoły przerobiony na mieszkania / fot. UM Tychy

„Szkoła została wybudowana w czasach pruskich, w I połowie XIX wieku. Budynek wymagał generalnego remontu – trzeba było wymienić w nim nawet stropy. Co ciekawe w szkole zachowała się jedna zabytkowa ławka – uwzględniliśmy ją w aranżacji obiektu. Na pierwszym piętrze obok tego szkolnego zabytku przedstawiono historię wyremontowanego budynku” – mówi Daria Szczepańska, prezes Tyskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Reklama

Uczniowie szkoły w 2016 r. przenieśli się do nowej placówki, czyli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Od tego czasu budynek stał pusty. Działki, na których stała szkoła były własnością gminy Tychy, w kwietniu 2019 roku zostały przekazane spółce TTBS razem z budynkiem starej szkoły, by można było rozpocząć prace nad jego adaptacją do nowej, mieszkaniowej funkcji.

Oddanie mieszkań / fot. UM Tychy

Obiekt został wyremontowany i rozbudowany. Powstało 30 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 1.700 m2 oraz lokal usługowy o powierzchni 100 m2 (z przeznaczeniem na przychodnię).

W mieszkaniach zamieszkają rodziny, które złożyły w urzędzie miasta wniosek o przydział lokalu.

„Mieszkanie jest największym dobrem dla każdej rodziny. To jeden z podstawowych elementów dających w życiu stabilizację i samodzielność. Dlatego miasto konsekwentnie realizuje projekty zwiększające zasoby mieszkaniowe w Tychach. Dziś oddajemy mieszkania przy ul. Oświęcimskiej, a równolegle trwają już prace przy budowie budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Spacerowej” – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

 

Reklama