Chodnik / fot. Tychy24.net

Tychy dostały rządowe wsparcie. Ponad 3,1 mln zł na wartą 3,7 mln zł inwestycję otrzymały Tychy w ramach rządowego programu Inwestycji Lokalnych. W tym przypadku chodzi o rozbudowę ulicy Jaroszowickiej. To tam powstanie antysmogowy chodnik.

W III edycji podziału  pieniędzy w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych (FIL) można było złożyć maksymalnie trzy projekty. Nie wszystkie miasta mogły liczyć na pieniądze – np. Katowice nie dostały w tej puli ani złotówki.

Tychy rozbudują ulicę Jaroszowicką na odcinku od ul. Wspólnej do posesji nr 192. Co dokładnie zakłada projekt?

Reklama

„Poszerzenie drogi na dł. 1 km, budowę chodnika o szer. 2 m, zjazdów i oświetlenia dla uspokojenia ruchu. Budowa chodnika jest niezbędna z uwagi na intensywny ruch pieszy generowany przez hospicjum, szkołę, przedszkole i obiekty kultury. Inwestycja uzupełni infrastr., wybudowaną już na pozostałej dł. drogi. Dla utrzymania atrakcyjności zabudowy mieszkaniowej planuje się wykonanie chodnika antysmogowego” – czytamy w opisie inwestycji.

W całym regionie gminy otrzymały ponad 191 mln zł na inwestycje. W poprzednich dwóch turach FIL, Tychy otrzymały ponad 40 mln zł na projekty warte w sumie ponad 166 mln zł. Chodzi m.in. o pieniądze na Inteligentny System Zarządzania Ruchem czy budowę areny lekkoatletycznej.

„To jest konkretny zastrzyk gotówki z budżetu państwa na inwestycje w gminach, powiatach i miastach regionu” – mówi marszałek Jakub Chełstowski, który miał zabiegać o pieniądze dla Tychów. „Są to często inwestycje znajdujące się najbliżej nas: drogi, żłobki i przedszkola, czy hale sportowe. Jest to droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości – dodał.

Kto otrzymał największe wsparcie w III transzy FIL?

Ruda Śląska – 35 mln zł na budowę budynku Szkoły Podstawowej nr 17 oraz prawie 13 mln na budowę bloków mieszkalnych przy ulicy Bankowej, Miedźna ponad 12,6 mln zł na rozbudowę szkoły, 14 mln zł otrzyma Bielsko-Biała na budowę oraz wyposażenie przedszkola przy ul. Janowickiej, ponad 22 mln zł trafi do powiatu raciborskiego, który poprawi dojazd do przejść granicznych, natomiast ponad 22,8 mln zł otrzyma miasto Mysłowice, które chce modernizować linię tramwajową nr 14 w Mysłowicach w ciągu ulic: Bytomska, Starokościelna, Szymanowskiego, Powstańców wraz z niezbędną infrastrukturą.

Reklama