Duet Czary-Mury podczas prac na muralem Ryśka Riedla / fot. MCK Tychy

Wkrótce odsłonięcie muralu Ryśka Riedla w Tychach. O tym, że ceniony wokalista zespołu Dżem zostanie upamiętniony muralem przy ulicy Filaretów 14 informowaliśmy pod koniec lipca. Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na pierwsze dni września.

“Rozważaliśmy trzy lokalizacje na os. F, ostatecznie zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie jak mural Ryszarda Riedla powstanie na jednej ze ścian bloku, w którym mieszkał muzyk. Będzie to piękne upamiętnienie jednego z najbardziej kojarzonych z Tychami artystów” – mówiła Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Efekt prac duetu Czary-Mury poznamy ostatecznie 4 września. O godzinie 15.00 zostanie oficjalnie odsłonięty mural. Będzie miał około 130 mkw. wielkości, jego koszt to 30 tys. zł.

Reklama

„Koncepcja powstania muralu Ryszarda Riedla – legendarnego wokalisty zespołu Dżem w sercach nie tylko fanów, ale także mieszkańców miasta kiełkowała już od dawna. Za sprawę postawili zabrać się Marta Piróg i Marek Grela – duet artystyczny Czary-Mury, który końcem 2019 r. przedłożył prezydentowi własną koncepcję malowidła” – informuje Miejskie Centrum Kultury w Tychach. „Okazją do wykonania dzieła stał się organizowany w mieście festiwal “Rock na Plaży”, który co roku gromadził na Dzikiej Plaży Paprocany tłumy fanów z całej Polski zespołów Dżem, Cree oraz Ryśka Riedla. Tegoroczna edycja, z uwagi na wciąż trwającą pandemię, nie pozwoliła na organizację wydarzenia w dotychczasowej formule. Pojawiła się jednak przestrzeń, aby upamiętnić kultową dla miasta postać Ryszarda Riedla” – dodaje tyski MCK.

Gościem specjalnym będzie wokalista zespołu Cree – Sebastian Riedel.

W 2011 roku na al. Niepodległości w Tychach oficjalnie odsłonięto pomnik Ryśka Riedla.