/ fot. Tychy24.net

Wodę na Śląsku mamy dobrej jakości. Badają ją rocznie 13 tys. razy, próbki pobierają z 350 punktów. W sumie w regionie Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów ma trzy laboratoria, które zajmują się badaniem wody. Te znajdują się w Katowicach, Goczałkowicach-Zdroju oraz w Sosnowcu.

Woda to życie – bez niej komórki w naszych ciałach umarłyby. Około 70% ludzkiego ciała składa się z wody, a niektóre ze zwierząt i roślin zbudowane są z niej prawie w całości. Według zaleceń, powinna być podstawowym płynem przyjmowanym w ciągu dnia, gdyż nie tylko gasi pragnienie, ale również nawadnia, reguluje poziom ciśnienia krwi i gospodarkę wodno-elektrolitową, poprawia trawienie oraz oczyszcza organizm. Skutkiem niedoboru wody w organizmie może być nie tylko gorsza kondycja fizyczna, ale także słabszy intelekt i obniżony nastrój.  Często zamiast sięgać po tabletkę przeciwbólową, wystarczy najpierw napić się właśnie wody. Zaleca się picie od 1,5 do 2 litrów wody dziennie przy braku aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać o tym, że  regularna aktywność fizyczna nie tylko ogranicza ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych, powstrzymuje i opóźnia rozwój nadciśnienia tętniczego czy też zmniejsza ryzyko otyłości.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów wspiera działania promujące zaktualizowaną piramidę żywienia, u podstaw której znajduje się ruch, aktywny wypoczynek i zdrowy tryb życia.

Reklama

„W kalendarz wydarzeń GPW, które dostarcza wodę pitną naszemu województwu, wpisanych jest na stałe wiele akcji promujących zdrowy tryb życia. Jako optymalną metodę dbałości o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu promujemy „wodę prosto z kranu”. Nasza woda jest doskonałej jakości – jest bezpieczna, zdrowa i tańsza niż ta butelkowana. Zanim trafi do kranu, jest wielokrotnie badana przez specjalistów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Posiadamy trzy laboratoria, które na bieżąco kontrolują jej jakość. Znajdują się one w Katowicach, Goczałkowicach-Zdroju oraz Sosnowcu. Próbki do badań pobierane są w około 350 punktach, a rocznie badamy ich aż 13 000” – poinformował Maciej Zaremba z GPW.

Zakład Uzdatniania Wody w Goczałkowicach, w których się znajdujemy, zajmuje aż 50 hektarów i jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Produkuje on dla GPW S.A. aż 45% wody.

Zaporę i Zbiornik zbudowano w 1955 roku. W powszechnym użyciu funkcjonuje on pod nazwą „śląskie morze”. Nie bez powodu – gromadzą się tu bowiem ogromne masy wody płynące korytem Wisły, zasilanej górskimi rzekami Beskidu Śląskiego. Zbiornik zabezpiecza przed powodzią położone niżej tereny, a także chroni przed skutkami suszy.

Reklama