Wodny Plac Zabaw w Parku Jaworek / fot. UM Tychy

Wodny plac zabaw w Parku Jaworek będzie większy od tego na Paprocanach. Miasto Tychy pokazało projekt obiektu, który powstanie na powierzchni 400 m2. Będzie wyposażony w 20 wielobarwnych urządzeń o różnych kształtach i formach – w tym mostek, na którym będzie można zobaczyć cały plac – pod mostkiem będzie znajdował się wodospad. Szacowany koszt inwestycji to 7 mln zł. Tychy złożyły wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach programu: „Polski Ład”.

11 sierpnia wydano pozwolenie na budowę Wodnego Placu Zabaw.

„Powierzchnia niecki Wodnego Placu Zabaw w Parku Jaworek będzie o 100 m2 większa niż wodnego placu na Paprocanach. Największą różnicą między tymi przestrzeniami będzie jednak to, że rodzice czy dziadkowie będą mogli oglądać swoje dzieci z góry. W Jaworku strefa rekreacyjna została rozszerzona o naturalny plac zabaw – z pewnością będzie to dodatkowa atrakcja dla najmłodszych” – mówi Robert Skitek z pracowni RS+, która projektowała wodny plac zabaw w Parku Jaworek.

Reklama

Naturalny plac zabaw zostanie wykonany m.in. z drewna, wikliny, otoczaków, żwiru, piasku, zrębków drewna i jutowych lin. Pojawią się w nim elementy pełniące funkcje edukacyjne np. lupa oraz rekreacyjne m.in. domek, kopuły, labirynt czy szałas. Plac zabaw będzie skomunikowany z resztą terenu za pomocą dwóch alejek.

Zagospodarowany zostanie także teren wokół. Zaprojektowano również natryski, przebieralnie, automatyczną toaletą publiczną. Pojawią się także stojaki dla rowerów, kosze na śmieci, zamontowane zostanie także oświetlenie.

Projekt przewiduje przesadzenie istniejących drzew oraz nowe nasadzenia w postaci m.in. drzew w formie piennej i wielopiennej, krzewów (w tym krzewy formowane i soliterowe), bylin, pnączy.

„Po zakończeniu prac przy budowie Wodnego Placu Zabaw przystąpimy do kolejnych etapów rewitalizacji Parku Jaworek – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Reklama