Pociąg Elf na stacji Tychy Lodowisko / fot. Koleje Śląskie

Czym jest zielony industrial? Zdawałoby się, że to oksymoron, jednak niekoniecznie. Rozwój Kolei Śląskich to jeden z przykładów ewolucji przemysłu ciężkiego w rozwiązania ekologiczne, które dają dobrą perspektywę na przyszłość.

Zieleń i industrial to nie tylko ewolucja i zmiany, ale także realne, widoczne projekty architektoniczne, które możecie znaleźć w okolicach naszych linii kolejowych. Warto zacząć od dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim, gdzie połączenie industrialnej cegły oraz ogrodu wertykalnego tworzy spójną formę. Jest to znakomite nawiązanie do wielu obiektów przemysłowych pochłanianych przez powracającą przyrodę, dzięki której często możemy spotkać szyby kopalniane czy resztki innych zakładów przemysłu ciężkiego okalane drzewami i gęstą roślinnością. Do Wodzisławia Śląskiego dotrzecie naszymi pociągami linią S71 (Katowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki). 

Kolejnym ciekawym przykładem jest gmach Muzeum Śląskiego i fenomenalna rekultywacja dawnej KWK „Ferdynand”, położonej niemal w samym centrum stolicy naszego województwa. To nie tylko wyremontowana architektura – nadal poddawana rekultywacji – oraz wieża wyciągowa, ale także samo wzgórze, którego ogród tworzy niezwykłą atmosferę wraz z rozciągającą się spod muzeum panoramą miasta.

Reklama

Kolejnym obiektem jest hałda „Szarlota” w Rydułtowach stanowiąca jeden z najwyższych tego typu obiektów w Europie. Położona tuż obok linii komunikacyjnej S7 (Katowice – Rybnik – Racibórz) stanowi fenomenalny akcent w panoramie Rydułtów. Wierzchołek hałdy sprawia wrażenie wyrastających z niemal nizinnego obszaru kilkusetmetrowych wzgórz. Polecamy Wam podróż w te obszary, aby zobaczyć, jak przekształcona przez przemysł przestrzeń może powoli przeistaczać się w niezwykłą atrakcję.

UNESCO i wodna przygoda

Jeżeli jesteście w Tarnowskich Górach, możecie wybrać się na południowy zachód od starego miasta i zobaczyć wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Miejski! To stworzony na terenach poprzemysłowych przepiękny kompleks zieleni oraz małej architektury, zawierający altany, kioski, dawny stok narciarski, hałdy pogórnicze, dolinki oraz oczko wodne. To nie tylko świadectwo ogromnej zaradności  mieszkańców naszego regionu, ale również niezwykłego dziedzictwa, jakie pozostawia po sobie przemysł ciężki. To nie tylko zanieczyszczenie, ale także obszary, które poddawane rekultywacji stają się perełką!

Podobny park miejski, jednak niewpisany na listę UNESCO, znajdziecie w Bytomiu. Znajdujące się na jego terenie zoo było do wczesnych lat powojennych poprzednikiem założonego w latach 50. Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Parku Śląskim.

Podobny przykład wdzierania się przyrody w obszary poprzemysłowe oraz magicznego wręcz wykorzystania przemysłowego otoczenia znajdziecie w tarnogórskiej Sztolni Czarnego Pstrąga oraz w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Oba te obiekty stanowią symbole technologicznego rozwoju naszego regionu, a dziś niemal filmowy krajobraz!

Reklama