Szczepienie / fot. Pixabay.com

Dzisiaj na Śląsku podadzą pierwszą szczepionkę na COVID-19. W niedzielę (27 grudnia) zaplanowano pierwsze szczepienie na koronawirusa w naszym regionie. Na początku szczepieniu poddani zostaną przedstawiciele służby zdrowia.

Dokładnie na godzinę 10.00 w szpitalu MSWiA w Katowicach zaplanowano zaszczepienie pierwszych przedstawicieli służb medycznych.

Podobne szczepienia odbędą się docelowo w całym regionie – zaszczepieni będą też medycy ze Szpitala Wojewódzkiego oraz Szpitala Miejskiego w Tychach. Dopiero po zaszczepieniu służb medycznych, mundurowych i osób z grup wysokiego ryzyka, szczepiona ma być reszta społeczeństwa. Bezpłatnie.

Reklama

W pierwszej turze – 27 grudnia – dostępnych ma być 9750 dawek szczepionki w naszym kraju. 18 szpitali otrzyma od 150 do 900 dawek, inne, wytypowane do szczepienia w pierwszej turze szpitale – po 75 dawek.

„Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek – co pozwoli zaczepić do końca stycznia ok. 750 tys. pacjentów” – informował podczas konferencji w szpitalu szef KPRM Michał Dworczyk.

Jako pierwsi zostaną zaszczepione osoby z tzw. grupy „0”, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. To:

  • pracownicy szpitala węzłowego,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • osoby zatrudnione na uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
  • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów;

Reklama