Jakub Chełstowski i Wojciech Saługa / fot. Tychy24.net

Dzisiaj odbyła się pierwsze sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni złożyli ślubowanie, wybrano też nowego Przewodniczącego Sejmiku oraz marszałka. Ze stanowiskiem pożegnał się Jakub Chełstowski, który odchodzi z polityki. Nowym marszałkiem wybrano Wojciecha Saługę, do tej pory posła, którego Chełstowski zastąpił na stanowisku marszałka w 2018 roku.

Chełstowski to niegdyś wieloletni tyski radny, został marszałkiem w 2018 roku, po tym jak radny Wojciech Kałuża odszedł z KO i przeszedł na stronę PiS. Pozbawiono wtedy władzy w regionie Koalicję Obywatelską. Po kilku latach, trudnych przez kontrowersje związane ze zwolnieniami dyrektorów placówek kultury, po COVID-19, doszło do rozejścia się drogi marszałka i jego ludzi z PiS. W tle była afera w Funduszu Górnośląskim i miliony złotych, które miały zostać wyprowadzone z tej instytucji. W ostatnich wyborach samorządowych Chełstowski nie startował, robi sobie przerwę od polityki.

W wyborach na Prezydenta Miasta Tychy wsparł Macieja Gramatykę, który ostatecznie wygrał. Gramatyka był obecny podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

Reklama

Rządząca w regionie Koalicja 15 października (KO, PSL-PL 2050, Nowa Lewica) ma 27 głosów w liczącym 47 radnych Sejmiku.

Bartłomiej Sabat i Grzegorz Boski zostali wybrani wicemarszałkami województwa śląskiego. Członkami zarządu zostali: Joanna Bojczuk urzędniczka z Bielska-Białej, Rafał Adamczyk z Dąbrowy Górniczej, były wiceprezydent Będzina. 

Nowym Przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego został Jacek Jarco.

Reklama