Od lewej: Jakub Chelstowski, marszałek woj. Śląskiego i Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich / fot. Tychy24.net

Jakub Chełstowski z odznaką „Zasłużony dla kolejnictwa”. Rozbudowa zaplecza technicznego Kolei Śląskich, pozyskanie środków i zamówienie dziesiątek nowych składów, rozbudowa siatki połączeń regionalnego przewoźnika czy rosnące płace załogi Kolei Śląskich – to wszystko nie byłoby możliwe bez marszałka i województwa śląskiego, które jest 100-proc. właścicielem Spółki.

Jakub Chełstowski został odznaczony za zasługi dla kolejnictwa. Odznaczenie resortowe “Zasłużony dla kolejnictwa” ustanowiono w 2000 roku. Mogą je otrzymać pracownicy kolei ale i osoby, które przyczyniły się do rozwoju kolejnictwa w Polsce. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tylko raz – ma kształt medalu i jest wykonana z metalu w kolorze srebrnym.

W tym roku Województwo Śląskie podpisało z firmą Newag umowę na dostawę nowoczesnych składów dla Kolei Śląskich. Jej wartość to 1,3 mld zł. W cenie jest 26 składów (z możliwością dokupienia kolejnych 4) i usługi serwisowe. Pierwszy pociąg Impuls II wjedzie na śląskie tory do 30 czerwca 2026 roku.

Reklama

„Śląskie stawia na kolej. Koleje Śląskie podpisały też umowę na rozbudowę zaplecza technicznego za niespełna 48 mln zł. Dzisiaj stroną umowy jest województwo śląskie, ale zamówione składy będą w komplecie służyć regionalnemu przewoźnikowi i jego pasażerom. Inwestujemy z przekonaniem, że są to dobrze wydane środki. To jest dobry czas dla Kolei Śląskich, świetny dla zrównoważonego transportu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w której w marcu wystartował wspólny bilet GZM, Kolei Śląskich i Polregio” – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.Jasna wizja rozwoju

„Koleje Śląskie dynamicznie się rozwijają i to zasługa nie tylko zarządu spółki, ale też marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Wzrost płac pracowników i idąca za tym konkurencyjność firmy na rynku pracy, nowy tabor i umiejętna walka o środki unijne konieczne do rozbudowy zaplecza technicznego spółki, to wszystko w dużym stopniu zasługa pana marszałka” – mówi wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.

„Jakub Chełstowski w czasie trwania swojej kadencji pokazał, że jest przyjacielem kolejnictwa i dzięki swojemu zaangażowaniu w spółkę Koleje Śląskie i wizji jej rozwoju udowodnił, że kolej ma w Polsce przyszłość. W tej branży wszyscy mogą spoglądać na Śląsk z dumą i brać przykład jak mądrze, rozsądnie i we współpracy z innymi przewoźnikami można kształtować regionalną politykę transportową – kontynuuje wiceminister. Ważny gracz na rynku kolejowym.

„Dzięki wsparciu marszałka Jakuba Chełstowskiego wciąż się rozwijamy i jesteśmy coraz większym graczem na rynku kolejowym w Polsce. Nadanie odznaczenia „Zasłużony dla Kolejnictwa” to forma uznania dla jego zaangażowania, i działań, które wpływają na życie mieszkańców regionu” – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich. „Wnioskowaliśmy do Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka o odznakę dla marszałka Chełstowskiego z wielu powodów. Najważniejszym z nich było jednak to, że dobra współpraca Kolei Śląskich z województwem śląskim przynosi efekty – eliminuje wykluczenie transportowe mieszkańców województwa Śląskiego” – dodaje.

Reklama