Tłum czy pociągu w Tychach / fot. PKM Tychy / Facebook

Kolej w Tychach jak w Indiach – brakowało tylko ludzi jadących na dachach i tych trzymających się pociągów po bokach. W czwartek Koleje Śląskie były darmowe dla wszystkich, którzy chcieli dojechać do Katowic na defiladę „Wierni Polsce”. Niestety, jak się okazało zbyt wiele osób chciało skorzystać z darmowego dojazdu, a regionalny przewoźnik po prostu nie był przygotowany na taki natłok.

Jeszcze przed wydarzeniem w Katowicach nowy prezes był zadowolony z możliwości uczestniczenia w nim Kolei Śląskich. W końcu, kto lepiej wypromuje przewoźnika niż jego usługa.

– Mamy przy tym nadzieję, że dla wielu podróżnych wyprawa na defiladę stanie się również okazją do przetestowania oferty Kolei Śląskich i być może zdecydowania się na taki środek transportu również podczas innych wydarzeń – deklarował prezes Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki.

Reklama

Jeżeli faktycznie by tak było, to dla wielu osób Koleje Śląskie nie wypadły dobrze. Stan rzeczy oddaje tutaj znakomicie nagranie umieszczone w sieci przez PKM Tychy. Widać na nim stłoczonych przy pociągu tyszan.

Z informacji przekazanych przez Urząd Marszałkowski wynika, że Koleje Śląskie obsłużyły 100 tys. pasażerów w czwartek. Normalnie w ciągu dnia obsługują około 35 tys. pasażerów.

200 tys. osób na defiladzie

Sama defilada cieszyła się tak dużą popularnością, że do Katowic trudno było dojechać zarówno komunikacją miejską jak i samochodami. W defiladzie „Wierni Polsce” uczestniczyło około 200 tys. osób.

2,6 tys. żołnierzy, sprzęt ciężki – około 185 pojazdów, 60 maszyn lotniczych, do tego przedstawiciele formacji paraobronnych oraz klasy mundurowe pojawiły się na katowickich ulicach. Na miejsce przybyli wysocy przedstawiciele państwowi – prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, wojewoda Jarosław Wieczorek oraz marszałek Jakub Chełstowski.

– Wojsko Polskie stanowi mur ochronny dla wszystkich obywateli miłujących pracę, obywateli spokojnych i lojalnych wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Bo przecież dla nas, Polaków, właśnie to jest najważniejsze – żeby obywatele Rzeczypospolitej, niezależnie od tego, jakiej są narodowości, byli wobec niej lojalni. To sprawa absolutnie podstawowa. I temu właśnie, aby oni wszyscy razem – abyśmy my tutaj, w Polsce, byli bezpieczni – służy polski żołnierz – mówił prezydent Andrzej Duda.

Reklama