Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich / fot. Tychy24.net

Koleje Śląskie pobiły rekord. Przewiozły najwięcej pasażerów w historii swojej działalności. Rekord padł w 2023 roku – to wtedy z pociągów przewoźnika skorzystało blisko 22 mln pasażerów. 

„Początek działalności przewozowej Kolei Śląskich to październik 2011 roku. Po 12 latach od debiutu Spółka może się pochwalić przewiezieniem blisko 22 mln pasażerów w ciągu roku. Statystycznie oznacza to mniej więcej tyle, że każdy mieszkaniec województwa podróżował w ciągu ostatnich 12 miesięcy Kolejami Śląskimi aż pięciokrotnie” – mówi Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Dotychczasowy rekord należał do 2019 roku, kiedy z usług Kolei Śląskich skorzystało 20,4 mln pasażerów. Po pandemicznej obniżce, do zaledwie 13 mln pasażerów w 2020 roku, wynik ten przebił dopiero 2023. Największą popularnością w ciągu ostatnich 12 miesięcy cieszyła się linia S1: Gliwice – Częstochowa. Pociągi Kolei Śląskich przewiozły tu łącznie 9,8 mln pasażerów. Z drugiej w kolejności S5: Katowice – Zwardoń skorzystało 7,3 mln pasażerów.

Reklama

„Dla pasażerów liczy się ekonomia i wygoda. W dobie drożejących paliw czy trudności w zaparkowaniu samochodu w centrach miast, coraz więcej mieszkańców województwa śląskiego wybiera pociąg, jako tańszy i bardziej komfortowy środek transportu. Najlepiej obrazuje to wzrost liczby pasażerów Kolei Śląskich rok do roku, który wynosi 9,9 proc.” – zauważa Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Od 10 grudnia 2023 roku, od kiedy obowiązuje nowy roczny rozkład jazdy, na tory województwa śląskiego wyjeżdża łącznie aż do 450 pociągów dziennie. Mieszkańcy mogą korzystać również ze zniżek – tych ustawowych i ofert specjalnych, jak „Rodzina” zapewniająca 30-proc. ulgę dla osób podróżujących wspólnie z dziećmi do 16. roku życia. Z oferty może skorzystać od dwóch do sześciu osób, w tym maksymalnie dwie osoby dorosłe i minimum jedno dziecko.

Reklama