Mieszkańcy Tychów protestują przeciwko planom zwężenia dróg. Zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie, która następnie trafi do Urzędu Miasta Tychy. Już ponad 500 osób podpisało się pod dokumentem dostępnym w sieci.
„Jako mieszkańcy miasta Tychy wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planów przekształcenia pasów dróg dwupasmowych na parkingi. Uważamy, że te decyzje mają negatywne konsekwencje dla naszego miasta i jego mieszkańców” – czytamy w petycji, którą podpisać można tutaj.
Miasto ma w planach przekształcenie części ulic Jaśkowickiej i Stoczniowców 70 na miejsca parkingowe, zajmując jeden z pasów ruchu. Na ul. Jaśkowickiej do tego celu przeznaczony zostanie 140-metrowy odcinek jezdni od zatoki przystankowej w kierunku ronda Żwakowskiego, co pozwoli na stworzenie 23 miejsc parkingowych. Natomiast na ul. Stoczniowców, około 70-metrowy odcinek jezdni za zatoką przystankową w kierunku ronda Harcerskiego zapewni 9 miejsc parkingowych. Powodem jest potrzeba miejsc parkingowych związana z kończącą się budową Wodnego Placu Zabaw w Parku Jaworek.
Według twórców petycji, zmniejszenie liczby pasów ruchu na dwupasmowych drogach spowoduje znaczne utrudnienia w ruchu, wydłużając czas podróży i zwiększając korki. To negatywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców i środowisko, prowadząc do większej emisji spalin. Zwężenie dróg utrudni również funkcjonowanie transportu publicznego, co może zniechęcać mieszkańców do korzystania z niego, zwiększając liczbę prywatnych samochodów na ulicach. Zamiast tego, zdaniem autorów dokumentu, miasto powinno szukać alternatywnych rozwiązań, takich jak budowa wielopoziomowych parkingów, rozwój infrastruktury dla rowerzystów i pieszych oraz poprawa dostępności transportu publicznego.
„W związku z powyższym apelujemy do władz miasta o rezygnację z planów przekształcenia pasów ruchu dróg dwupasmowych na parkingi. Prosimy o podjęcie działań mających na celu znalezienie rozwiązań, które będą korzystne dla wszystkich mieszkańców naszego miasta, nie pogarszając przy tym warunków ruchu drogowego i jakości powietrza” – czytamy w petycji.