Sesja Zgromadzenia Górnośląskiego Związku Metropolitalnego / fot. GZM

Na Stadionie Miejskim w Tychach podjęto ważną decyzję dla studentów. Ma kosztować 8 mln zł, bo tyle do 2022 roku Metropolia wyda na tzw. Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki. Decyzję o jego utworzeniu podjęto na sesji Zgromadzenia GZM, która odbyła się na tyskim stadionie. Co jest celem funduszu?

Dzięki pieniądzom pochodzącym z funduszu naukowcy z najlepszych uczelni na świecie jak Harvard, Stanford czy Cambridge, mają prowadzić w regionie zajęcia dla studentów.

W tym roku ruszy nabór wniosków do Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki – w puli dostępnych środków będzie 900 tys. zł. W latach 2019-2022 Metropolia chce przeznaczyć na ten cel łącznie 8 mln zł.

Reklama

– Najczęściej jest tak, że gdy młody człowiek wybiera uczelnię poza regionem, to bardzo często wiąże swoją dalszą przyszłość z nowo wybranym miejscem – zakłada tam rodzinę, podejmuje prace zawodową. Powoduje to drenaż intelektualny naszych miast i gmin, a przez to maleje nasz potencjał. Wydaje się zatem, że wsparcie naszych uczelni, by ich oferta była jak najbardziej atrakcyjna dla młodych ludzi, dawała im możliwości rozwoju i zdobywania cennego doświadczenia, jest właściwym kierunkiem – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dotacje można otrzymać na pojedynczy wykład, ale premiowane mają być dłuższe projekty. Maksymalne dofinansowanie może wynieść 99 procent – o wsparcie mogą starać się uczelnie publiczne jak i prywatne.

Reklama