Mieszkańcy Tychów /fot. Tychy24.net

Samochody nie pojadą ulicą Grota-Roweckiego. Zrobią z niej deptak dla pieszych, ale tylko jednego dnia. Dokładnie 22 września. To będzie finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu”, który startuje dzisiaj w Tychach.

Co będzie się działo?

– W tym roku przewodnim hasłem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest hasło: „chodź z nami”, dlatego tego dnia to piesi będą najważniejsi, a ulica Grota- Roweckiego zamieni się w deptak z miejscami do relaksu i odpoczynku – mówi Iwona Ciepał, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Tychach.

Reklama

22 września o 11.00 inauguracyjna wycieczka z przewodnikiem Tyskim Szlakiem Spacerowym rozpocznie się o 11.00 na Placu św. Anny.  Szlak to blisko 8,5 kilometrowa, specjalnie oznaczona trasa z placu św. Anny na Paprocany. Po drodze można odwiedzić wiele ciekawych tyskich miejsc np. Stadion Zimowy, Tężnię Solankową czy Budynek Miastoprojektu.  Uczestnicy niedzielnej wycieczki przejdą na ul. Grota- Roweckiego, gdzie będzie czekało wiele atrakcji.

Od godziny 11.30 organizatorzy zapraszają  na warsztaty z pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego( 11:30, 13:00, 15:30, 17:00), warsztaty NORDIC WALKING ( godz. 12.30, 16.30) zakończone wspólnym spacerem z instruktorem, warsztaty i pokazy na rowerach BMX grupa Pineapple BMX ( godz. 12.00, 13.30, 16.00). W programie także

Szkoła zdrowego biegania prowadzona przez fizjoterapeutę i trenera personalnego, stanowiska VR (wirtualna rzeczywistość) i szkoła szczudlarzy. Ponadto fotobudka, kącik dla najmłodszych oraz wystawa zabytkowych autobusów.

– Pierwszy z nich to Jelcz 043 RTO „ogórek”, a drugi to Jelcz M11. Jeden z pojazdów będzie ustawiony na terenie wydarzenia, natomiast drugi (M11) będzie jeździć po mieście na krótkich zapętlonych trasach – mówi Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy.

O godzinie 12.00 rozpocznie się II partnerski Rajd Rowerowy Tychy – Bieruń – Tychy

( 24 km). Każdy uczestnik dostanie kamizelkę odblaskową. Dzień wcześniej – 21 września  o godz. 21:30 zaplanowano 143 Tyski Nocny Rajd Rowerowy (Start: Park Suble parking przy kościele Św. Jadwigi Śląskiej).

Po mieście 21-22.09.2019r kursować będzie bezpłatna linia autobusowa 390, która przejedzie przez przystanki Niepodległości oraz Grota Roweckiego dowożąc ludzi na imprezę. Rozkład będzie na stronie www.umtychy.pl