Od lewej: Maciej Gramatyka, komisarz Tychów, Krystian Grzesica Burmistrz Bierunia i Andrzej Dziuba - senator

Tychy i Bieruń szukają 35 mln zł. Żeby miasta połączyła droga rowerowa. Dokumentacja odnośnie budowy drogi jest już gotowa, potrzeba teraz jedynie pieniędzy – i to nie małych. Miasta chcą pozyskać na ten cel fundusze zewnętrzne, jeżeli się uda to najpóźniej w 2027 roku połączenie rowerowe powinno zostać uruchomione. 

Zgodnie z zamierzeniami ma powstać 3,5 km ciąg pieszo-rowerowy między Tychami a Bieruniem. „Oprócz tego zostanie zmodernizowana ulica Oświęcimska na prawie kilometrze drogi, w rejonie skrzyżowania z ulicą Świerczyniecką, gdzie zostanie zabudowana sygnalizacja świetlna oraz przejście dla pieszych” – mówi Arkadiusz Bąk, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. Przebudowana zostanie też ulica Homera w Bieruniu, gdzie powstaną m.in. zatoczki autobusowe. 

Prace projektowe zostały zakończone teraz podpisano między Tychami a Bierunień porozumienie, które umożliwia starania się o tzw. ZRID – zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. W ramach inwestycji gmina Bieruń wywłaszczy tereny przy ulicy Oświęcimskiej i przekaże je Miastu Tychy – nieodpłatnie. Ma to pomóc w kwestiach administracyjnych. Całość według szacunku tyskiego MZUiM ma kosztować około 35 mln zł. 

Reklama

„Jest to pełen koszt, nie tylko budowy drogi rowerowej, ale też budowa oświetlenia, kanalizacji, kanału technologicznego oraz przebudowa konstrukcji drogi na prawie kilometrowym odcinku w rejonie ulicy Świerczynieckiej i Homera”- podkreślił dyrektor Bąk. 

„Z mojego punktu widzenia, jako burmistrza Bierunia jest to szalenie ważne. Jest to jeden z najbardziej palących problemów, o których mieszkańcy mówią. Bardzo dużo ludzi dojeżdża do zakładów, które są w okolicach ulica Oświęcimskiej, Fiata czy Strefy Ekonomicznej. Brakuje bezpiecznego połączenia dla pieszych czy dla rowerzystów wzdłuż ulicy Oświęcimskiej, która stała się wielokrotnie bardziej zatłoczona jeżeli chodzi o ruch samochodowy” – powiedział Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia. 

W razie problemów z finansowaniem zewnętrznym zdaniem burmistrza Bierunia, inwestycja jest w zasięgu możliwości budżetowych Tychów i Bierunia. 

„Gdybyśmy nie wierzyli w to, że jest szansa na pozyskanie takich pieniędzy, to pewnie nie podpisywalibyśmy tego porozumienia. Przypomnę, że przygotowywanego od wielu lat. Kwestia tej inwestycji to jest finał starań, które trwały już bardzo długo” – powiedział Maciej Gramatyka, komisarz Tychów. 

W trakcie podpisania porozumienia, obecny był senator Andrzej Dziuba, były prezydent Tychów. 

„Z podziwem obserwuje to co się dzieje w Bieruniu. Uważam, że Bieruń tych ostatnich kilkanaście lat fantastycznie wykorzystał” – powiedział senator Dziuba. „Ta ścieżka to jest takim ukoronowaniem” – dodał. 

Reklama