Od lewej: Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i marszałek Jakub Chełstowski / fot. Tychy24.net

Tychy planują inwestycję za 60 mln zł. Urząd Marszałkowski zapewni 30 mln zł, resztę miasto będzie kredytować. Taki jest najprawdopodobniejszy scenariusz remontu bloku operacyjnego w Megrez Szpitalu Wojewódzkim w Tychach. Kilka lat temu miasto złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji, wtedy szacowano ją na około 35 mln zł. Obecnie jej koszt to około 60 mln zł. 

„Nic nie jest tak cenne jak zdrowie” – mówi marszałek Jakub Chełstowski, tyszanin który kieruje Urzędem Marszałkowskim. Jeszcze jako miejski radny w Tychach zabiegał o przejęcie szpitala przez miasto. Co ostatecznie się zrealizowało. „Z perspektywy lat wyraźnie widać, że to była słuszna droga” – dodaje. 

Blok operacyjny z dużym dofinansowaniem

Miasto Tychy na remont bloku operacyjnego prawdopodobnie otrzyma 30 mln zł dofinansowania ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Tychy wyjątkowo sprawnie sięgają po pieniądze z zewnątrz, widać też dobrą współpracę między prezydentem Dziubą, a marszałkiem Chełstowskim. 

Reklama

„Otrzymaliśmy informacje z Urzędu Marszałkowskiego, że kiedyś tam składaliśmy w 2017 albo 2018 wniosek na modernizacje, remont bloku operacyjnego. Wtedy to kosztowało trzydzieści kilka milionów złotych. Gdzieś te pieniądze nie zostały wydane, więc dostaliśmy informacje, pytanie w zasadzie – czy dalej jesteśmy tymi pieniędzmi zainteresowani, tym wnioskiem, bo jest szansa, że dostaniemy z tego 30 mln zł”  – mówił prezydent Tychów, Andrzej Dziuba.  

Dziuba zaznaczył, że kosztorys przedstawiony kilka lat temu, który opiewał na 35 mln zł już jest nie aktualny, obecnie jest to koszt 60 mln zł. „Jeżeli dostaniemy te pieniądze, to wejdziemy w tę inwestycję” – podkreślił prezydent Tychów. „Będziemy się posiłkować kredytami z EBI” – dodał

Reklama