Urzędnicy chcą namówić mieszkańców do produkcji nawozu. Wypożyczą tyszanom kompostowniki. W sumie 150 kompostowników trafi w tym roku do tyszan i miejskich placówek oświatowych, ale nie każdy może ubiegać się o takie urządzenie. Dzięki kompostowaniu, czyli przetwarzaniu odpadów można uzyskać naturalny i bezpieczny nawóz, nadający się do wzbogacenia każdego rodzaju upraw. Prawidłowy proces kompostowania pozwala przetworzyć nawet do 30 proc. wytwarzanych w gospodarstwie domowym odpadów. 

O kompostowniki będzie można starać się od 6 maja. Trzeba złożyć wniosek oraz podpisać umowę użyczenia. Nie każdy może to zrobić.

– Wnioski mogą złożyć mieszkańcy Tychów, którzy są właścicielami zamieszkałej nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi i co ważne nie posiadają zaległości z tego tytułu oraz zadeklarują, że będą kompostowali w sposób ciągły odpady podlegające biodegradacji – w szczególności  odpady zielone oraz kuchenne – wylicza Anna Warzecha, naczelni Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Tychy.

Reklama
Kompostownik / fot. UM Tychy

Składając wniosek o użyczenie kompostownika należy pamiętać, o tym, że dla danej nieruchomości gruntowej przysługuje maksymalnie jeden kompostownik. W tym roku urząd miasta ma do rozdania 150 pojemników, w tym maksymalnie 130 dla osób fizycznych i 20 dla placówek oświatowych.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej przy ul. Budowlanych 67 – tam złożymy też wniosek i podpiszemy umowę. Kompostowniki natomiast będą wydawane przez MASTER-Odpady i Energia” Sp. z o.o.  w PSZOK przy ul. Serdecznej.

– Korzystanie z kompostownika ma wiele zalet: to oszczędność pieniędzy – nawóz można wyprodukować samem, lepsza jakość gleby po zastosowaniu kompostu oraz korzyść dla środowiska –mówi Anna Warzecha.

Chętni, powinni jednak pamiętać o zasadach  dotyczących samego kompostowania: do przetwarzania najlepiej nadają się: skoszona trawa, chwasty pozbawione nasion, opadłe liście, rozdrobnione gałęzie, słoma, siano, ziemia z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, a nawet popiół z kominka lub grilla.  Do pojemnika nie należy wrzucać nadgniłych resztek roślinnych, solonych i tłustych odpadków kuchennych, mięsnych i rybnych odpadków oraz kości oraz nabiału.

Umowa użyczenia kompostownika trwa 36 miesięcy – po tym okresie kompostownik staje się własnością użytkownika. W tym czasie, w ramach umową, pojemnik musi być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem.

Reklama