Rowery miejskie / fot. Jarosław Stec

Start Tyskiego Roweru Miejskiego. Zdecydowanie za późno wystartuje Tyski Rower Miejski. W Gliwicach działa już od marca, w Katowicach od kwietnia i zostanie do praktycznie końca roku. W Tychach wystartuje dopiero 18 maja. To bardzo późno, bo sezon rowerowy już dawno mamy w pełni, ale na otarcie łez urzędnicy zapewniają, że rower miejski w 2019 roku wystartuje już w kwietniu.

W tym roku będzie niewiele, bo 7 stacji i 60 rowerów do dyspozycji ponad 100 tys. mieszkańców miasta. Plusem miejskiego roweru są nie tylko standardowe modele, które będą dostępne dla korzystających. Pojawią się 2 rowery familijne CARGO, 3 tandemy, 5 rowerów dziecięcych oraz 1 rower trójkołowy dla osób niepełnosprawnych.

W zeszłym roku w Tychach w systemie zarejestrowało się 2,5 tys. tyszan, którzy skorzystali z rowerów 6,5 tys. razy (8,5 tys. biorąc pod uwagę również osoby zarejestrowane w innych miastach.  – Pilotaż Tyskiego Roweru okazał się sukcesem. Patrząc na statystyki wypożyczeń widać wyraźnie, że spodobał się tyszanom, dlatego zdecydowaliśmy, że w tym roku rowerów będzie więcej. Zachęcam mieszkańców do korzystania z tej, nie tylko ekologicznej, ale i ekonomicznej formy transportu – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Reklama

Rowery w tym roku będzie można wypożyczać na Paprocanach, Dworcu PKP, Placu Baczyńskiego, Lodowisku, w pobliżu Tyskich Hal Targowych, Urzędu Skarbowego oraz na ul. Żwakowskiej przy „Merino”.

– Rowery dostępne będą 7 dni w tygodniu, 24h na dobę, w terminalach będzie można także płacić kartą (do tej pory nie było takiej możliwości) oraz zarejestrować nowego użytkownika – mówi Michał Kasperczyk – pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju ruchu rowerowego w mieście.

Cennik roweru miejskiego zostaje bez zmian: pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Od 16 do 60 minuty zapłacimy 1 zł. Druga godzina kosztować będzie 2 złote, a 3 godzina – 3 złote. Za czwartą i każdą następną godzinę wypożyczenia zapłacimy dodatkowo po 4 złote.

Aby skorzystać z systemu roweru miejskiego w Tychach wystarczy wejść na stronę www.tyskirower.pl, zarejestrować się podając podstawowe dane osobowe i wpłacić 10 zł opłaty inicjalnej. To minimalna kwota, która umożliwia wypożyczenie roweru. Potrącane są z niej ewentualne opłaty, można ją również odzyskać po wyrejestrowaniu z systemu. Jednorazowa rejestracja umożliwia korzystanie z systemów Nextbike na całym świecie.

W tym roku rowery zagoszczą w Tychach do końca października.

„W Tychach jest jeszcze sporo do zrobienia” mówi o sytuacji rowerzystów w mieście radny Michał Kasperczyk

Reklama