Teatr Mały / fot. Teatr Mały w Tychach

Które tyskie instytucje dostały pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury? Raper z Katowic otrzyma prawie 2 mln zł. Spore kontrowersje wywołało ogłoszenie wyników na rządowe wsparcie dla podmiotów kultury. Pieniądze otrzymały m.in. tyskie instytucje jak Teatr Mały czy Aukso, ale poziom wsparcia bladnie przy niektórych dotacjach.

Fundusz to w sumie 400 mln zł, które otrzymają nie tylko instytucje, ale także konkretne osoby.

„Celem Funduszu jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych – z powodu epidemii – przychodów w okresie od 12 marca do 31 grudnia br.” – czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeżeli chodzi o tyskie instytucje to pieniądze otrzymał Teatr Mały w Tychach – 135 tys. zł, Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki – ponad 91 tys. zł, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy ponad 20 tys. zł.

Wsparcie otrzymał także znany w Tychach Sebastian Riedel – “RIEDEL ART” Sebastian Riedel  180 tys. zł.

Były też znacznie większe pieniądze

„ZGADZASIE Miłosz Borycki”, to raper Miuosh z Katowic, otrzymał 2 mln zł. Teatr Korez (ponad 700 tys. zł), Zespół Pieśni i Tańca Śląsk (1,5 mln zł), Teatr Śląski w Katowicach (1,3 mln zł) czy Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu (ponad 1,4 mln zł).