Budynek DPS-u przy ulicy Promnickiej 53 / fot. Tychy24.net

Niedokończona inwestycja Archidiecezji Katowickiej będzie kosztowała Tychy prawie 20 mln zł. To znacznie więcej niż pierwotnie szacowano, ale o tym właśnie mówili radni, którzy nie chcieli, aby miasto kupowało tzw. „pałacyk biskupi” w Kobiórze. Tam właśnie powstaje Dom Pomocy Społecznej, w którym znajdzie się 65 miejsc dla osób starszych.

O sprawę „pałacyku biskupiego”, który miał być domem dla księży emerytów dopytywał radny Dariusz Wencepel na Komisji Finansów Publicznych Rady Miasta Tychy. To inwestycja, o której było głośno w 2017 roku kiedy to prezydent Andrzej Dziuba kupił w imieniu miasta niedokończony obiekt wraz z ziemią na terenie sąsiedniego Kobióra. Miasto Tychy tworzy tam teraz Dom Pomocy Społecznej dla starszych mieszkańców gminy.

W 2017 roku radni opozycji mocno podkreślali, że taki obiekt powinien powstać na terenie Tychów, a nie kiepsko skomunikowanej z miastem miejscowości obok.

Reklama

Miasto Tychy od Archidiecezji Katowickiej przejęło cztery działki o wielkości 3,1 ha na których postawione są dwa budynki. Na budzący wiele kontrowersji zakup miasto wydało wtedy ponad 9,6 mln zł. Wówczas Archidiecezja szacowała, że koszt adaptacji obiektu to będzie około 3 mln zł, następnie w kwietniu 2019 mówiło się już o kwocie około 8 mln zł.

Jak wynikało z informacji przekazanej przez skarbnik miasta Urszulę Drykę na majowej komisji, miasto po ostatniej zmianie budżetu w obiekt zainwestuje w sumie 9,5 mln zł.

„Czyli mamy gdzieś już około 300 tys. zł na jedno łóżko, wartość inwestycji?” – dopytywał radny Dariusz Wencepel.

„Niestety, takie rzeczy nie są tanie” – odpowiedziała Urszula Dryka, po chwilowej konsternacji.

Sytuację próbował ratować wiceprezydent Igor Śmietański przypominając o tym, że działka kupiona w Kobiórze jest duża.

„To jest też teren na którym w przyszłości można zaplanować różnego rodzaju obiekty senioralne” – stwierdził Igor Śmietański i dodał, że obecne wydatki to jest dopiero pierwszy etap. Jeżeli miastu starczy pieniędzy, będą kolejne etapy.

– To jest super interes – przekonywał radnych prezydent Tychów w trakcie debaty w 2017 roku na sesji rady miasta. Podkreślał, że za 10 mln zł w mieście nie da się kupić nawet samej działki tej wielkości.

Obiekt przy ul. Promnickiej w Kobiórze będzie gotowy w październiku.

Reklama