Metrorower / fot. GZM

Po Tychach będzie jeździł Metrorower. Jednoślad z nadajnikiem GPS nie będzie musiał być przypinany do stacji, to jednak nie wszystko. Osoby, które będą posiadały bilety okresowe będą mogły korzystać z Metroroweru przez 30 minut dziennie bez żadnych opłat. Sam rower ma być lżejszy i bardziej nowoczesny od tych, które znamy z dotychczasowym wypożyczalni. 

Metrorower docelowo będzie częścią systemu Transport GZM. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. 

„Rower w GZM traktujemy jak równoprawny środek transportu” – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. „Nasze rowery mają te same barwy co autobusy i to nie jest przypadek. Nie traktujemy Metroroweru jako pojazdu rekreacyjnego, chociaż i w tej roli sprawdzi się doskonale. To równoprawny element zrównoważonego transportu miejskiego, obok tramwaju, autobusu i trolejbusu” – dodaje Karolczak.

Reklama

Każdy pasażer korzystający z biletu okresowego będzie mógł bezpłatnie korzystać z Metroroweru przez 30 minut dziennie. 

„To idealne rozwiązanie na tak zwaną „ostatnią milę”- mówi Marcin Dworak, Pełnomocnik GZM ds. nowej mobilności. „Rower może dowieźć nas do przystanku lub miejsca, do którego nie możemy, nie chcemy lub nie mamy czasu dojść pieszo” – dodaje 

Metrorower to największy system roweru miejskiego w Polsce i jeden z największych w Europie. W systemie pojawi się 7000 rowerów i prawie tysiąc stacji. Rowery pojawią się w 31 gminach GZM. Technicznie będą to rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS. Oznacza to że nie będzie potrzeby przypinania ich do stojaków, będzie można wypożyczać i oddawać rowery na stacji bez wpinania go do stojaka. To najnowszy model SmartBike 2.0, który jest lżejszy, bardziej zwinny, dynamiczny i wygodny niż dotychczasowe rowery. 

Reklama