Marszałek Jakub Chełstowski i Zbigniew Gieleciak, prezes OPIH i RCGW / fot. Tychy24.net

W Tychach rozmawiają o wyzwaniach energetycznych dla Unii, kraju, regionu i miasta. Konflikt na terenie Ukrainy wymusza zmiany w podejściu do transformacji energetycznej Unii Europejskiej. W tyskiej Mediatece rozmawiają dzisiaj o wyzwaniach, ryzykach i niezbędnych działaniach, które trzeba będzie podjąć. Marszałek regionu zadeklarował, że województwo śląskie nie będzie odchodzić od węgla. 

„Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że legły w gruzach wszystkie przyjęte do tej pory strategie i polityki zarówno Unii Europejskiej i Polski. Musimy o tym dyskutować, musimy w sposób bezpieczny zapewnić dostawę energii do naszych przedsiębiorstw, do naszych mieszkań, dlatego tak ważne jest żebyśmy podjęli dyskusję w jaki sposób budować nowy system bezpieczeństwa energetycznego w kraju, a zwłaszcza u nas na Śląsku” – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach i jedocześnie wieloletni prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodnościekowej w Tychach (RCGW).

To właśnie RCGW zarządza oczyszczalnią w Tychach, która produkuje energię nie tylko na swoje potrzeby, ale także taką, która zasila Wodny Park Tychy. Może też zasilić trolejbusy w Tychach i sporą część miasta. Jednak RCGW sprzedaję energię do Tauronu, bo nie ma odpowiednich regulacji, które umożliwiałyby bezpośredni przesył energii. O tym też chcą rozmawiać w trakcie konferencji. 

Reklama

„Wyprodukowaliśmy energię, która zaspokoiłaby również całkowite potrzeby trolejbusów i oświetliłaby 1/2 Tychów” – mówi prezes Gieleciak. „Tylko nie mamy jak tego przesłać. Brak jest przepisów” – dodaje. 

Węgiel zostaje na Śląsku

W konferencji wziął udział też marszałek Jakub Chełstowski, który mówił o wojnie na Ukrainie i jej możliwym wpływie na zachwianie polityki energetycznej naszego kraju i samego województwa śląskiego. 

„Musimy rozmawiać na poziomie samorządów, tam gdzie te środki będą najbardziej ulokowane i one będą najbardziej odpowiedzialne za wdrażanie transformacji” – mówił marszałek Jakub Chłestowski, który dodał, że w sektorze energetycznym kraju nasz region może odegrać ważniejszą rolę. „Może więcej produkować węgla” – podkreślił. Powodem mają być unieważniane umowy i blokowane dostawy węgla ze ściany wschodniej.

„My nasze cele gospodarki niskoemisyjnej nadal utrzymujemy w mocy, czyli odnawialne źródła energii, ograniczenie niskiem emisji, transformacja” – dodał. 

Reklama