Szkolenie strażników / fot. Straż Miejska Tychy

Straż Miejska w Tychach będzie miała 4 pilotów. Strażnicy już się szkolą, aby mogli pilotować drona do kontroli jakości powietrza. Dron został zakupiony w ramach Budżetu Obywatelskiego.

„Dron sam nie wykonuje żadnych zadań. Musi mieć do tego operatora. Dlatego też w tyskiej straży przez tydzień szkoli się 4 pilotów. Kilkudniowe zajęcia teoretyczne oraz 2 dniowy trening praktyczny ma przygotować strażników do obsługi i właściwego wykorzystania drona. Część teoretyczna to nie tylko obowiązujące prawo ale też specjalistyczna nomenklatura używana przez pilotów” – informuje tyska straż miejska.

Przyszli piloci muszą zapoznać się z prawem i przepisami lotniczymi, struktura przestrzeni powietrznej, kategoriami lotów, procedurami operacyjnymi i występującymi zjawiskami meteorologicznymi jakie mogą się zdarzyć w trakcie wykonywania lotów.

Reklama

Na temat zakupu drona pisaliśmy w 2020 roku. Wtedy miasto nie zgodziło się na kupno urządzenia, o co wnioskowali radni PiS.

Do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok radny Marek Gołsz zgłosił projekt zakupu drona antysmogowego. Mieszkańcy poparli jego wniosek i przegłosowali zadanie. Teraz miasto ogłosiło przetarg w tej sprawie.

Projekt do BO wyceniono na 250 tys. zł.

„Celem projektu jest walka ze smogiem oraz wyeliminowanie spalania nielegalnych substancji w gospodarstwach domowych. W ramach zadania zostanie zakupiony dron oraz zostanie przeprowadzone szkolenie dla pracowników Straży Miejskiej” – czytamy w opisie projektu.

Reklama