Od lewej marszałek Jakub Chełstowski i prezydent Andrzej Dziuba / fot. Slaskie.pl

Tychy dzisiaj otrzymały dofinansowanie 11,5 mln zł na budowę centrum przesiadkowego przy Megrez Szpitalu Wojewódzkim. Umowę wręczył dzisiaj w Urzędzie Miasta Tychy marszałek Jakub Chełstowski prezydentowi Tychów, Andrzejowi Dziubie.

Chodzi o 11,5 mln zł dofinansowania dla wartej niespełna 15 mln zł inwestycji, która ma być zrealizowana na parkingu u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji.

„Zakres projektu obejmuje budowę budynku parkingu wielopoziomowego mieszczącego 117 miejsc postojowych (zarówno dla samochodów osobowych, pojazdów motocyklowych, jak i rowerów), przebudowę istniejących ciągów pieszych i rowerowych, budowę nowych odcinków chodników i ścieżek rowerowych o łącznej długości 675,41 m wzdłuż ulic Wyszyńskiego i Edukacji, a także wymianę dwóch wiat przystankowych zlokalizowanych po obu stronach ul. Wyszyńskiego (w bliskim sąsiedztwie parkingu)” – czytamy w umowie na dofinansowanie projektu.

Parking przy Szpitalu Wojewódzkim / fot. Tychy24.net /2018 rok

Faktycznie budowa centrum przesiadkowego w tym rejonie miasta wydaje się dziwna, ale to tak naprawdę realizacja obietnicy powstania parkingu przy Megrez Szpitalu Wojewódzkim. Budowę parkingu zapowiadał w 2017 roku prezydent Tychów podczas przejmowania przez miasto szpitala, o co przez lata zabiegał właśnie m.in. obecny marszałek Jakub Chełstowski będąc jeszcze miejskim radnym.

„Najprostsze rzeczy można nazwać w bardzo fantazyjny sposób” – mówił pod koniec listopada w rozmowie z Tychy24.net marszałek Chełstowski, zapytany o centrum przesiadkowe. Miasto otrzymało dofinasowanie właśnie dlatego, że formalnie buduje centrum przesiadkowe – na parking trudno byłoby otrzymać 11,5 mln zł wsparcia. „Są to środki, które są potrzebne i jest to inwestycja, która jest potrzebna” – podkreślał marszałek.

Chełstowski podczas rozmowy z Tychy24.net podsumował dwa lata na urzędzie, w tym różnego rodzaju pieniądze, które płynęły w tym czasie do Tychów.

„Myślę, że to będzie kwota ponad 60 mln zł, która ze strony Urzędu Marszałkowskiego w różnych obszarach, ze środków unijnych trafiła do Tychów. Liczymy na to, że Urząd Miasta Tychy dobrze zrealizuje te projekty, dobrze je rozliczy i szybko przede wszystkim” – mówił Jakub Chełstowski.