Tabliczka zamontowana w Tychach / fot. UM Tychy

Tychy pokazują, która łąka jest antysmogowa i gdzie nie powinny spacerować psy. Nowe tabliczki w mieście zamontował Tyski Zakład Usług Komunalnych. Pojawiły się w parkach i innych miejskich przestrzeniach – wkrótce będą kolejne.

Na razie tabliczki „zakaz wyprowadzania psów” pojawiły się na terenie Osiedla „Ogrodnik” oraz na terenie Parku Suble.

– Kolejne będziemy ustawiać na pozostałych skwerach i terenach zielonych, gdzie obecność psów może być uciążliwa dla mieszkańców. Będziemy się między innymi sugerować wskazaniami i prośbami, jakie do nas napływają – mówi Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

Reklama

Na razie TZUK przygotował ich 20, jednak docelowo akcją chcemy objąć całe miasto.

Tabliczki „Dzika łąka” mają być informacją dla mieszkańców, żeby nie deptali terenu, przy którym stanęła tabliczka. To znak, że dane miejsce ma służyć owadom. To oznacza, że nie będzie on także koszony tak często, jak wiele innych przestrzeni w mieście.

– Takie obszary są potrzebne dla zachowania bioróżnorodności, stanowi tez bazę m.in. dla pszczół dostarczając tym owadom pyłku kwiatowego, nektaru i spadzi. Dlatego m.in. w parku Łabędzim pojawi się dodatkowo tabliczka „Łąka miododajna”.

Tabliczki „Łąki antysmogowe” pojawią się przy powstających właśnie takich łąkach w trzech miejscach: na pasie zieleni w pobliżu parku Suble, przy Wodnym Parku Tychy na ul. Sikorskiego oraz w okolicy Parku św. Franciszka z Asyżu przy ulicy Armii Krajowej.

– Zadaniem tych łąk jest pomoc w walce z pyłami komunikacyjnymi. 1 m2 łąki pochłania tyle zanieczyszczeń co 1 pięcioletnie drzewo – dodaje Lyszczok.

TZUK liczy, że wprowadzenie tych specjalnych oznakowań spodoba się mieszkańcom Tychów i zachęca do wskazywania terenów, w których w przyszłości tabliczki mogłyby się pojawić.

Reklama