Metrorower / fot. UM Tychy

W Tychach ruszył Metrorower. Na razie dostępnych w mieście mamy 7 stacji. W sumie usługa ruszyła w 8 miastach na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W sumie system roweru metropolitalnego obejmie 31 gmin GZM, z imponującą liczbą 7000 rowerów do wypożyczenia.

„Wprowadzenie Metroroweru podzielone zostało na 3 fazy. W Tychach, w pierwszym etapie, podobnie jak w ubiegłych latach, do dyspozycji mieszkańców będzie 7 stacji: Jaśkowicka, Plac Baczyńskiego, Hale Targowe, Paprocany, Skrzyżowanie Niepodległości/Grota Roweckiego, Dworzec PKP i Lodowisko, oraz 60 rowerów” – wymienia Katarzyna Kajstura, kierownik Działu Organizacyjnego w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Tychach.

Jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie druga faza, która zakłada montaż kolejnych 26 stacji, co oznacza, że w przestrzeni miejskiej pojawią się 284 rowery. Docelowo zaś, po zrealizowaniu ostatniego – trzeciego etapu projektu, w Tychach dostępnych będzie prawie 500 rowerów, które będzie można wypożyczać z 53 stacji.

Reklama

Żeby wypożyczyć rower należy pobrać dedykowaną aplikację i założyć konto. Pierwsze 30 minut korzystania z roweru kosztować ma 1 zł w cenniku standardowym. W abonamencie zaś użytkownicy otrzymają 60 minut darmowych dziennie.

Szczegółowe informacje oraz cennik dostępne są na stronie operatora. Już teraz wiadomo też, że pasażerowie korzystający z biletów średnio lub długookresowych będą mogli korzystać z Metroroweru do 60 minut dziennie, bez dodatkowych opłat, co z pewnością ucieszy m.in. osoby korzystające na co dzień z centrów przesiadkowych typu Park&Ride.

Metrorower – rower 4 generacji

Ważna zmiana dotyczyć będzie sposobu wypożyczania i zwracania roweru na stację. Jednoślady wyposażone są w nadajniki GPS, co oznacza, że podczas zwrotu, nie będzie trzeba wpinać rowerów do stojaka. SmartBike 2.0 to model roweru 4 generacji, który  jest lżejszy, bardziej zwinny i dynamiczny oraz wygodniejszy niż dotychczasowe rowery. Warto dodać, że Metrorower dostępny będzie cały rok, przy czym w okresie zimowym liczba rowerów zredukowana zostanie o 50%.

Nadal do dyspozycji rowerzystów będą 23 stacje naprawy rowerów – ich montaż rozpocznie się na początku kwietnia.

Reklama