Mieszkańcy spacerujący po Tychach / fot. Tychy24.net

W Tychach wprowadzą kartę Tyszanina? Mieszkańcy mieliby taniej np. wejście na basen, stadion czy do wodnego parku. To propozycja tyskich radnych PiS, po tym jak Katowice wprowadziły swoją kartę mieszkańca i zamierzają choćby różnicować cenę godziny parkingu w Strefie Kultury – mieszkańcy zapłacą 5 zł, a osoby spoza Katowic 10 zł. Podobnie ma się sprawa wejścia na np. basen – przyjezdni za godzinę basenu płacą 16 zł a mieszkaniec Katowic 8 zł.

„Wnioskujemy o przygotowanie i wprowadzenia w Tychach karty Tyszanina. Każdy mieszkaniec miasta Tychy, który tu mieszka i odprowadza podatki miałby możliwość wyrobienia takiej karty i  uzyskania szeregu upustów między innymi na  baseny miejskie, wydarzenia sportowe, kulturalne. Upusty mogłyby obowiązywać również w obiektach prowadzonych przez spółki prawa handlowego, gdzie udziałowcem jest miasto Tychy jak Stadion Miejski czy Park Wodny. Podobne karty wprowadzane są już w różnych miastach w Polsce między innymi w Katowicach, Krakowie, Gdańsku czy Gdyni” – zawnioskowali tyscy radni PiS: Anita Skapczyk, Aleksandra Wysocka-Siembiga, Andrzej Kściuczyk oraz Jarosław Hajduk.

Mieszkańcy mają mieć taniej z powodu tego, że to za pieniądze tyszan budowana i utrzymywana jest infrastruktura miejska, a roczne dopłaty miasta do generujących straty wodnego parku czy stadionu liczone są w milionach złotych.

Reklama

„Każde miasto wprowadza swoje upusty, czasem zdarzają się darmowe wejściówki w ramach kart mieszkańców. Mieszkańcy opłacający podatki w danej gminie, ponoszą po części koszty budowy obiektów zarządzanych przez miasto, w ramach tych podatków ponoszone są koszty ich utrzymania – tak więc przyznanie takich upustów w ramach karty mieszkańca było by ukłonem w stronę Tyszan” – argumentowali radni.

Władze miasta jeszcze nie odniosły się do wniosku radnych.

Reklama