/ fot. UM Bieruń

Nie macie pomysłu na Walentynki w Tychach? W Bieruniu szykują odpust i nie tylko. Wydarzenie będzie połączone z obchodami święta patrona miasta.

Jak informuje Urząd Miasta Bieruń, ulica Krakowska zmieni się nie do poznania. Po obu jej stronach staną rzędy kolorowych straganów, na których będzie można zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca. Wszystko to za sprawą odpustu ku czci św. Walentego – patrona Bierunia. 

„Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice Bierunia. Co roku, 14 lutego do Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń” – zapewnia burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica. 

Reklama

Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego w Bieruniu, kult św. Walentego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII wieku. 

„W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować;  współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych”  – wyjaśnia proboszcz Anderko – W Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest  odpust ku czci św. Walentego.

Program uroczystości kościelnych, które – co istotne – rozpoczynają się już 13 lutego, jest bardzo bogaty. 

„Tego dnia odprawiona zostanie msza w Sanktuarium w intencji osób chorych i cierpiących z całego powiatu, a także udzielimy błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa oraz dzieciom” – mówi proboszcz, ks. Michał Anderko.  Głównym punktem wigilii odpustu św. Walentego jest tradycyjna msza w intencji mieszkańców Bierunia, której w tym roku przewodniczyć będzie abp Adrian Galbas. Rozpoczyna się ona o godzinie 17:00 w kościele pw. św. Bartłomieja” – dodaje. 

Od razu po mszy mieszkańcy Bierunia i goście, przejdą ul. Krakowską w uroczystym pochodzie pod pomnik św. Walentego, a potem pod Sanktuarium pod wezwaniem tego męczennika. Przypomnijmy, że chodzi o zabytkowy drewniany kościółek, który tak bardzo ukochali sobie bierunianie, że przylgnęło do niego pieszczotliwe określenie: Walencinek. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy procesji będą nieść zapalone znicze, co sprawia, że nastrój tego dnia w Bieruniu jest wyjątkowy. Podobnie jak w czasie strażackiej pasterki, która odbywa się o północy z 13 na 14 lutego. 

We wtorek – 14 lutego – w ciągu dnia odprawiane będą msze w intencjach miejscowej parafii i parafii okolicznych. Suma odpustowa o godzinie 11:30 odbędzie się pod przewodnictwem bpa Adama Baba, który również odprawi mszę o 16:30 za młodzież oraz za przygotowujących się do małżeństwa. Po tej mszy planowana jest także potańcówka dla młodzieży i dla zakochanych, który odbędzie się w restauracji Stylowa.  

Pełny program odpustowych uroczystości dostępny jest zarówno w mediach społecznościowych parafii, jak i na stronie Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Miasto bowiem bardzo aktywnie włącza się w odpustowe przygotowania. O co konkretnie chodzi?  

Wśród odpustowych kramów stanie też stoisko miejskie, gdzie będzie można zdobyć m.in. słynne bieruńskie całuski. Są to ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny, bieruński rarytas, który wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez jednego cukiernika – spółdzielnię Jedność.

Miasto  przygotowało też nowości – gadżety z walentynkowej, czerwonej kolekcji. Wszystkie opatrzone  logo „Bieruń Ci przaje”. To hasło promocyjne miasta, które oznacza tyle, co Bieruń Cię kocha, Bieruń Ci sprzyja, Bieruń Ci dobrze życzy. 

Reklama