Przejście dla pieszych na ulicy Edukacji / fot. Tychy24.net

Kontrolowali bezpieczeństwo pieszych w Tychach. Najwięcej mandatów otrzymali kierowcy – wynika z przeprowadzonej w środę na terenie Tychów akcji „Pieszy”.

Ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa osób, które w kontakcie z samochodem zawsze są na straconej pozycji. Policja zwracała głównie uwagę na to jak piesi zachowują się na drodze w stosunku do kierowców oraz jak kierowcy zachowują się względem pieszych.

„Okazało się, że najwięcej przewinień związanych było z przekroczeniem prędkości w rejonie przejść dla pieszych, a także z wyprzedzaniem na przejściu. To sytuacje najbardziej niebezpieczne bo w przypadku konfrontacji z samochodem zarówno pieszy jak i rowerzysta nie ma szans. Łącznie policjanci ujawnili ponad 80 wykroczeń. Zdecydowana większość została popełniona przez kierujących pojazdami” – informuje Barbara Kołodziejczyk z tyskiej policji.

Ujawniono 78 wykroczeń popełnionych kierujących, 3 przez pieszych. W sumie nałożono 75 mandatów, 1 wniosek o ukaranie skierowano do sądu. Zastosowano także 5 pouczeń.

„Celem strategicznym takich działań jest przede wszystkim ograniczenie oraz w miarę możliwości wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego” – tłumaczy tyska policja.