Megrez Szpital Wojewódzki / fot. Tychy24.net

Trzy szpitale tymczasowe powstaną w regionie. Chorują m.in. pracownicy tyskiego sanepidu – choć ten w Tychach nie jest tak dotkliwie sparaliżowany przez chorobę jak inne. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym (obok Spodka) w Katowicach od poniedziałku rusza przygotowanie szpitala tymczasowego, ale oprócz tej placówki powstaną jeszcze dwie. Postawi je państwowy Węglokoks. 

Koronawirus daje się coraz bardziej we znaki – ogniska wykryto m.in. w domach opieki społecznej na terenie regionu. Chorują też pracownicy powiatowych stacji sanitarnych.

„W Katowicach badania ujawniły dodatnie wyniki u 36 na 81 pracowników sanepidu, w Bielsku–Białej choruje połowa z setki kadry, w Tychach 16 osób na 99 wszystkich pracowników. W przyszłym tygodniu do pracy wróci powiatowa stacja sanitarno – epidemiologiczna w Myszkowie, w której w zeszłym tygodniu także ujawniono ognisko i której zadania tymczasowo przejął sanepid w Zawierciu” – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Reklama

Na wczoraj w regionie zabezpieczono 1946 miejsc covidowych dla mieszkańców w szpitalach, z czego 1536 jest już zajętych przez pacjentów.

Trzy szpitale tymczasowe

Od wczoraj trwa przekazywanie Międzynarodowego Centrum Kongresowego na rzecz stworzenia w nim szpitala tymczasowego. PTWP Event Center zawarło z wojewodą umowę użyczenia obiektu na potrzeby szpitala.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach / fot. Tychy24.net

„Uzgodnienia warunków udostępnienia pomiędzy PTWP Event Center a wojewodą trwały ostatnie kilka dni i przebiegały sprawnie, przy ścisłej współpracy stron” – deklarują urzędnicy. O szczegóły współpracy dopytaliśmy – na odpowiedzi czekamy.

Prace nad powstaniem szpitala tymczasowego, które rozpoczną się w poniedziałek, koordynować będzie szpital MSWiA w Katowicach. W MCK znajdzie się 500 łóżek z dostępem do tlenu oraz łóżka respiratorowe.

„Jestem w stałym kontakcie z ministrem Michałem Dworczykiem, z ministrami zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. Bez ich wsparcia niemożliwa byłaby budowa szpitali tymczasowych. Decyzją premiera w naszym województwie powstaną jeszcze dwa podobne obiekty po to, aby zabezpieczyć mieszkańców całego województwa” – podkreśla Jarosław Wieczorek.

Dodatkowe szpitale tymczasowe powstaną na północy i południu województwa dzięki pomocy spółki Węglokoks. Jeden z nich wyznaczono na lotnisku w Pyrzowicach, w przypadku drugiego trwa obecnie poszukiwanie najlepszej lokalizacji.

Potrzebna kadra

Sam szpital nie jest w stanie ratować zdrowia mieszkańców – potrzebna jest kadra medyczna i personel. Szpital MSWiA w Katowicach uruchomił specjalną stronę internetową, za pomocą której chętni mogą zgłaszać się do pracy w tworzonej placówce: www.szpitaldlaslaska.pl

„W jedności siła. Liczę, że wyrażą Państwo wolę pracy w szpitalu tymczasowym, którego budowa właśnie rusza. Z serca raz jeszcze dziękuję Państwu za dotychczasową służbę na rzecz drugiego człowieka i pomoc w walce z pandemią. Niech to dobro w dwójnasób do Państwa powróci!” – mówi wojewoda Jarosław Wieczorek.

Reklama