Zawody balonowe w Tychach / fot. Slaskie.pl

Balony opanowały Tychy. Setki tyszan obserwowało nietypowe wydarzenie, które w tym roku odbywało się na terenie naszego miasta oraz Pszczyny. Loty konkursowe przyciągnęły tłumy na al. Piłsudskiego.

„To już druga edycja tych zawodów, które powoli stają się stałym punktem kalendarza wydarzeń upamiętniających Powstania Śląskie. Bardzo się cieszę, że samorządy miasta Tychy, pan prezydent Andrzej Dziuba i Pszczyny, pan burmistrz Dariusz Skrobol przyjęli zaproszenie do współpracy. Chcieliśmy w ten dość oryginalny sposób nie tylko uczcić powrót Śląska do Macierzy, ale także stworzyć wydarzenie służące integracji lokalnej społeczności. I tak też się stało, frekwencja jest naprawdę spora, pogoda dopisała” – podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W zawodach wzięło udział 20 załóg, które wystartowały w pięciu konkurencjach. Cztery z nich odbyły się w Pszczynie, jedna w Tychach.

Reklama

„W sposób nietuzinkowy, bardzo oryginalny świętujemy powrót części Górnego Śląska do Macierzy, przy czym sama impreza ma ogromny wymiar integracyjny. To rzeczywiście bardzo atrakcyjne widowisko, którego nie zobaczymy na co dzień” – dodaje prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Aż trzykrotnie na najwyższym stopniu podium w zakończonych zawodach balonowych stanął aktualny wicemistrz Polski Tomasz Filus, reprezentujący Wrocławski Klub Balonowy. On też został najlepszym zawodnikiem niedzielnych zawodów. W przekroju całej rywalizacji na drugim miejscu uplasował się Kacper Pudło z Mościc, trzeci był Litwin Vitas Kerdokas z Wilna.

Sterowanie balonem na ogrzane powietrze wymaga nie lada umiejętności, bowiem pilot może poruszać balonem tylko w górę i w dół. Balon unosi się dzięki zwiększeniu płomienia i podgrzaniu powietrza wewnątrz poliestrowej powłoki, a poprzez odpowietrzanie — opada.  Przemieszcza się natomiast dzięki wykorzystaniu ruchów powietrza i wiatru. Najbardziej pożądanym czynnikiem podczas lotów jest słaby wiatr (2—3 m/s), dlatego najlepszą porą do przeprowadzenia zawodów jest wczesny ranek lub późne popołudnie.

Zawody odbywały się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Reklama