Urząd Miasta Tychy / fot. Tychy24.net

W Tychach podobnie jak w innych miastach trwają prace nad powstaniem tanich mieszkań na wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Program ma być realizowany w przeszło 70 miastach na terenie całego kraju. Katowice planują budowę tysiąca mieszkań, a wartość inwestycji szacuje się na 100 mln zł. Już ogłoszono wstępny harmonogram prac i wstępną koncepcję urbanistyczną. W Tychach sytuacja niestety nie jest taka różowa. Ma powstać około…30 mieszkań, a teren przeznaczony pod budowę znajduje się w rejestrze zabytków, co wcale nie przyśpieszy realizacji inwestycji.

Listy intencyjne i umowy odnośnie realizacji programu Mieszkanie Plus – BGK Nieruchomości, które ze strony rządowej odpowiada za realizację przedsięwzięcia, podpisało już z przeszło 70 samorządami. W ramach programu mają powstać tanie mieszkania na wynajem z możliwością wykupu przez najemców. Preferowane będą rodziny o niskich dochodach i rodziny wielodzietne, choć o lokal może starać się każdy.

Mieszkania mają też określony czynsz – za lokal, który chcemy tylko wynajmować zapłacimy od 10-20 zł za mkw. W przypadku lokalu, które chcemy przejąć zapłacimy od 12-24 zł za mkw.

Reklama

Schody w Tychach

W Tychach program Mieszkanie Plus już na samym początku trafił na schody. Ma być realizowany w budynku po dawnej szkole przy ul. Oświęcimskiej 256. Miasto szacuje, że powstanie około 30 mieszkań.

– Ponieważ wskazany do programu budynek jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków obecnie prowadzimy działania związane z wykreśleniem go z tej ewidencji, co umożliwi też wystąpienie do wojewody śląskiego o przekazanie sąsiedniej działki – mówi Ewa Grudniok z Urzędu Miasta Tychy. – Dopiero wtedy będziemy mogli podjąć konkretne działania (zlecić projekt itp.) związane z realizacją w naszym mieście programu Mieszkanie Plus – dodaje.

Na razie tyscy urzędnicy czekają na decyzję w tej sprawie, liczą na pozytywne wykreślenie budynku z ewidencji zabytków i przejęcie działki od wojewody. Z tym jednak może być różnie.

W lutym na swoje pytania odnośnie programu Mieszkanie Plus otrzymał odpowiedź tyski radny Jakub Chełstowski ze Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną.  Urząd Miasta nie był w stanie określić jeszcze ewentualnych alternatywnych lokalizacji dla inwestycji.

– Mamy mnóstwo atrakcyjnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe, choćby tereny po dawnym Gimnazjum nr 5 na osiedlu Magdalena stanowią bardzo dobrą lokalizację pod rozwój budownictwa mieszkaniowego – mówi radny Jakub Chełstowski. – Wnioskowaliśmy o to, jednak nasz apel przeszedł bez odzewu ze strony władz Tychów. Pewnie powstanie tam za jakiś czas dyskont, czy kolejna przestrzeń handlowa – dodaje.

Różnica między Katowicami, a Tychami w realizacji inwestycji to nie tylko sam rozmiar przedsięwzięcia. 30 szacowanych mieszkań w Tychach w porównaniu z tysiącem planowanym w Katowicach, to ogromna przepaść. Z tym, że w Katowicach roboty w terenie mają ruszyć w 2018 roku, w Tychach na chwile obecną jeszcze nie jest pewne, czy inwestycja będzie zrealizowana przy ul. Oświęcimskiej.

 

 

Reklama