Powstały 3 klasy branżowe w tyskich szkołach. 47 uczniów będzie uczęszczać do klas branżowych, które powstały w Tychach pod patronatem Opel Manufacturing Poland Sp. z o.o. Uczniowie będą zdobywać wiedzę i kwalifikacje do pracy w zawodach technicznych.
Klasy powstaną w trzech technikach: ZS nr 4, ZS nr 5 i ZS nr 6. – Wciąż więcej osób wybiera licea ogólnokształcące, profile czy kierunki humanistyczne, a to na fachowców po szkołach technicznych, zawodowych – m.in. mechaników samochodowych jest na rynku największe zapotrzebowanie. Zaspokojenie wszystkich potrzeb kadrowych firm działających w Tychach staje się coraz bardziej problematyczne, dlatego wychodzimy z inicjatywą kształcenia branżowego młodzieży już na etapie szkoły zawodowej – mówi Andrzej Dziuba prezydent Tychów.
Dyrektorzy szkół, w których powstały klasy nie kryją zadowolenia.
– Najważniejszą dla nas korzyścią ze współpracy z Oplem jest dostęp do najnowocześniejszej technologii w branży motoryzacyjnej. Życzyłbym sobie, by dzięki ścisłej współpracy i wymianie doświadczeń udało się wypracować wspólny, bardziej efektywny model kształcenia zawodowego – dodaje Adam Burczyk, dyrektor Zespołu Szkół nr 6 w Tychach.
Ściślejszy związek edukacji z realiami rynku pracy i odpowiednie przygotowanie młodych ludzi do zawodu – to główne cele tego projektu.
– Zależy nam na kompetentnych pracownikach, chcemy pomóc wykształcić fachowców w branży motoryzacyjnej, o których dziś niezwykle trudno. Dlatego zdecydowaliśmy się razem z miastem i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną stworzyć klasy branżowe, w których uczniowie zdobędą wiedzę i kwalifikacje do pracy w zawodach technicznych – mówi Jacek Cebula, dyrektor Opel Manufacturing Poland Sp. z o.o.
Opel przekazał dziś szkołom dwa silniki (diesla i benzynowy) oraz zestawy narzędzi, które będą służyły młodzieży jako pomoce dydaktyczno-naukowe.